olgoszcz1

Adrianna Kobylarczyk i Oliwia Wójciak - Maturzystki z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego, zostały finalistkami Olimpiady Znajomości Afryki.

Dziewczyny z powodzeniem przeszły przez szkolny etap olimpiady (zajęły dwa pierwsze miejsca w szkole, zdobywając niemalże maksymalną liczbę punktów). Następnie wzięły udział w etapie okręgowym, który odbył się na początku marca w Krakowie. 

Poziom trudności etapu okręgowego był w tym roku bardzo wysoki. Ada i Oliwia uzyskały w nim bardzo dobre wyniki, zajmując odpowiednio 21. i 25. miejsce w Polsce (na 372 uczestników etapu okręgowego). 

Finał olimpiady, ze względu na obecną sytuację, niestety się nie odbędzie. Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej wszystkie osoby, które awansowały do ostatniego etapu, uzyskały tytuł finalisty i wszystkie idące za tym uprawnienia.
Ada i Oliwia mogą myśleć o maturze z dużym spokojem – tytuł finalisty Olimpiady Znajomości Afryki brany jest pod uwagę przez najważniejsze polskie uczelnie przy rekrutacji na studia, dając dziewczynom uprzywilejowaną pozycję przed innymi maturzystami. 

Olimpiada Znajomości Afryki jest konkursem z pogranicza kilku różnych dyscyplin – bada znajomość historii i geografii Afryki oraz niezwykle bogatej kultury (a właściwie kultur) żyjących na tym kontynencie plemion, w tym również ich skomplikowanych wierzeń.

Tytuły laureatów i finalistów olimpiady są brane również pod uwagę przez "Perspektywy" przy tworzeniu rankingu najlepszych szkół w Polsce.

Za przeprowadzenie olimpiady w naszej szkole odpowiadali mgr Katarzyna Sikora i mgr Wojciech Grzybek.

źródło: szkoła