Pilecki7220NOWY TARG. W 72. rocznicę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego Nowotarska Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ i Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych BŁYSKAWICA zapraszają mieszkańców Miasta i Podhala na Mszę św. do kościoła św. Katarzyny w Nowym Targu o godz. 18.00.

      Rotmistrz Witold Pilecki to polskiego żołnierz, rotmistrz kawalerii. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku i współorganizator podziemnej Tajnej Organizacji Wojskowej, która w 1943 roku została włączona w struktury Armii Krajowej. 
      W 19940 roku, na rozkaz otrzymany od przełożonych, Witold Pilecki sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do obozu w Auschwitz. W obozie przebywał do 1943 roku. Zagrożony dekonspiracją, podjął udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kedywie, czyli Kierownictwie  Dywersji Komendy Głównej AK.  

Brał udział w Powstaniu Warszawskim, dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał w Lamsdorfie i Murnau.      

Po zakończeniu II wojny światowej Witold Pilecki otrzymał przydział do 2 Korpusu Polskiego. W grudniu 1945 roku wysłano go do Polski, by organizował podziemne struktury antykomunistyczne. Został aresztowany 8 maja 1947 roku. Poddano go torturom i postawiono przed sądem, między innymi pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki.     

Został skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku.     

Miejsce pochówku rotmistrza nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie zwłoki zakopano na wysypisku śmieci koło Cmentarza Powązkowskiego – w tzw. kwaterze Ł – łączka.

W 2006 roku Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 roku awansował do stopnia pułkownika.

Brytyjski historyk Michael Foot uznał go za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi na świecie walczących podczas okupacji hitlerowskiej.