strmody1NOWY TARG. Trzy pokazy autorskich kreacji zafundował nowotarskiej publiczności Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w dwóch już wiosennych dniach. Doroczne pokazy to już tradycja placówki - każdy ma inne hasło i przybiera postać scenicznego widowiska z oprawą muzyczną, z teatralnymi wstawkami.

Tegorocznej edycji przyświecało hasło „Nadgraniczna strefa mody". Jego wybór nie jest przypadkowy - placówka relizuje i wkrótce bedzie finalizować ciekawy polsko-słowacki projekt.

Kreacje obmyślane, projektowane i przygotowywane od początku roku szkolnego inspirowała specyfika regionów pogranicza. Niektóre z nich – zdobione np. motywami malowanymi ręcznie na jedwabiu – były rękodziełem artystycznym.

Preludium do tego, co działo się na „wybiegu", czyli na deskach scenicznych MOK-u, stała się filmowa prezentacja specyfiki i dokonań placówki, która w rankingu „Perspektyw" zdobyła tytuł Złotej szkoły, znalazłszy się w gronie 100 najlepszych techników w kraju. Daje ona uczniom szerokie pole do kreatywności – również przez naukę projektowania, zdobienia jedwabiu, wykorzystywania technik włókienniczych, makijażu, doboru strojów. Dość przypomnieć, że w grudniu „Sokół" prezentował w swojej auli pomysłową kolekcję „Eko jest OK". Rozwija też wolontariat, ucząc znajdować radość w dawaniu. Uczniowie ćwiczą się w mini produkcjach filmowych, podejmują działania teatralne.

Sama „nadgraniczna" kolekcja była dziełem uczniów klas II, III i IV Technikum Odzieżowego, przygotowanym pod kierunkiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Projektowanie zaczęło się już we wrześniu. Uczniowie szukali materiałów, dodatków, wykonywali wręcz artystyczną pracę, malując na jedwabiu naturalnym, wykonując aplikacje i zdobienia.
W pokazie wzięło udział 30 modelek, przećwiczywszy wpierw sztukę chodzenia na szpilkach i choreografię.

Inspiracją do tworzenia całkiem nowoczesnych ubiorów była specyfika strojów kilku regionów pogranicza. Pokazowi odnoszącemu się do każdego z nich towarzyszyła odpowiednio dobrana muzyka – góralska, spiska, orawska, słowacka. Wpływy góralszczyzny zaznaczyły się motywem parzenicy, klamrami, sznurowaniami, wykorzystaniem sukna. Spisz wniósł żywość barw, dominantę czerwieni, zieleni, błękitu; bufki i zapaski. A Orawa – „Orawa jest kobietą", lecz Orawianki kolan raczej nie pokazują. Orawski styl podkreślony czernią niósł inspiracje bardziej dostojne i odświętne. Słowackie sąsiedztwo dało o sobie znać w mocnych zestawieniach kolorystycznych i sukiennych kapciach. Pieniny objawiły się w szafirze, bieli, czerwieni, gorsetach, parzenicach, wzornictwie zdobień.

Ale to nie wszystko. Publiczność pokazów ubawiła „Prawdziwa historia Janosika" ze scenariuszem szkolnej polonistki, Joanny Fryźlewicz-Luberdy. Pomysłowa, dowcipna farsa zawarła w sobie aluzje do kultowych lub obśmiewanych dzieł kinematografii, a i rzeczywistości pozafilmowej, z fiskusem, emigracją zarobkową i dorobkiewiczostwem włącznie. Role Janosika i Maryny – kapitalnie odegrane przez dwójkę uczniów; „Gumofilce na Giewoncie" – serial, do którego angaż zdobyła Maryna – wywoływały salwy śmiechu. Sokołowy „Janosik" to bez wątpienia rzecz do rozbudowania i wystawienia osobno. Brawo dla wszystkich twórców inscenizacji!

A na poważnie – Szkołę czeka teraz finał realizowanego od dłuższego czasu, wspólnie ze Stredną Umelecką Skolą w Kieżmarku, projektu pod hasłem „Utworzenie Centrum Spotkań Młodzieży Polsko-Słowackiej w Nowym Targu". Pod koniec maja zaplanowano Festiwal Artystyczny, na który złożą się konkursy: fotograficzny, grafiki komputerowej i projektowania ubiorów inspirowanych regionem. Weźmie w tym Festiwalu udział młodzież i z Podhala, i ze Słowacji.

Czerwiec natomiast to miesiąc Targów Mody pod hasłem „Wspólne doświadczenia – źródłem rozwoju". Na odremontowanych Tarasach Orkanowych w szkolnym ogrodzie odbędzie się pokaz mody. Swoje kreacje zaprezentuje 8 renomowanych firm odzieżowych z Polski i ze Słowacji. Na placu rozłoży swoje stoiska 30 innych wystawców, oferując też dodatki odzieżowe i biżuterię.

Fot. Anna Szopińska

Tutaj - galeria zdjeć:

Moda inspirowana pograniczem