Rafał Monita, dyrektor wykonawczy festiwalu, zaprasza na Spisz Fot. Anna Szopińska NOWY FESTIWAL MUZYCZNY. Zacznie się 11, a zakończy 24 sierpnia. Nowy festiwal muzyczny Barok na Spiszu Niedzica 2012 to cykl koncertów w zabytkowych kościołach. Zabrzmi tam barokowa muzyka w znakomitym wykonaniu, a świątynie będą otwarte dla zwiedzających.

Epokowe muzyczne wydarzenie jest inicjatywą Oficyny Artystycznej „Astraia" (znanej na naszym terenie z wydanych monografii zabytkowych kościołów). Koncerty odbędą się w takich perłach barokowej architektury jak kościoły w Niedzicy, Łapszach Wyżnych, Łapszach Niżnych, Kacwinie, Frydmanie, Trybszu, Krempachach i Nowej Białej.

11 sierpnia, w niedzickim kościele św. Bartłomieja, festiwal zainauguruje koncert monograficzny poświecony muzyce jednego z najwspanialszych kompozytorów polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Jego utwory – w tym „Litanię do Opatrzności Bożej", której zapis odnaleziono w podolinieckim kolegium pijarów na słowackim Spiszu - wykona Polska Orkiestra XVIII wieku.

Przed tym koncertem, jak i każdym z sierpniowego cyklu, odbędą się mini-wykłady na temat barokowych zabytków Spisza, głoszone przez Marię Waniczek, Elżbietę Łukuś i Piotra Wojtaszka. W każdy koncertowy dzień wymienione zabytkowe kościoły na Spiszu będą otwarte dla zwiedzających w godzinach od 11 do 15.
W najbliższą sobotę, 11 sierpnia, zapowiedzią koncertu w kościele św. Bartłomieja stanie się muzyczny kwadrans na dziedzińcu niedzickiego zamku, o godz. 15. Krótka prelekcja Marii Waniczek (początek o godz. 17) poprzedzi natomiast muzyczną ucztę w kościele. Razem z Polską Orkiestrą XVIII wieku będzie można usłyszeć solistów: Katarzynę Wiwer (sopran), Łukasza Dulewicza (alt), Macieja Gocmana (tenor) i Marcina Wolaka (bas).

Polska Orkiestra XVIII wieku pod dyrekcją Paula Esswooda, stworzona przez pięciu laty w Krakowie, wykonuje muzykę dawną, głównie polską, używając historycznych instrumentów. Zapisy nutowe odnajduje często w archiwach polskich bibliotek lub w zbiorach klasztornych.