Fot. z archiwum Polskiego Towarzystwa StraussowskiegoNOWY TARG. Na 8 września Miejski Ośrodek Kultury przygotował teatralną gratkę – dwie znakomite jednoaktówki Antoniego Czechowa: spektakle-komedie „Niedźwiedź" i „Oświadczyny". Na Czytelników, którzy dodzwonią się jutro (w czwartek) do naszej redakcji, pod numer 722 201 100, między godz. 8 a 10, czekają dwa podwójne zaproszenia.

Fot. z archiwum PTSSpektakl przedstawia Fot. z archiwum PTSdwie historie miłosne, niedz4które wyszły spod Fot. z archiwum PTSpióra wybitnego rosyjskiego Plakat spektakludramaturga końca XIX wieku, autora „Wujaszka Wani", „Wiśniowego sadu", „Trzech sióstr"; opowiada o odwiecznych kłopotach ludzi szukających szczęścia i miłości.

Żartobliwe jednoaktówki „Niedźwiedź" i „Oświadczyny" osnute są na miłosnych wątkach, niespodziewanych perypetiach, równie niespodziewanie rodzących się uczuciach i ich skutkach. W „Niedźwiedziu" Smirnow przyjeżdża do majątku wdowy, aby odebrać dług zaciągnięty przez jej zmarłego męża. Utarczki, kłótnie, groźba pojedynku kończą się jednak szczęśliwie. Smirnow zakochuje się w temperamentnej wdówce, a dług idzie w niepamięć. W „Oświadczynach" sytuacja jest odwrotna. Łomow przybywa, by oświadczyć się pannie Natalii. W tym uroczystym dniu wybucha wielki spór o małe rzeczy – grozi to unicestwieniem planów małżeńskich. Czechow ukazuje ludzi w skrajnych sytuacjach, kiedy zaczynają grać emocje skrzętnie na co dzień skrywane. Te humoreski obyczajowe są znakomitym studium charakterów, uwypuklającym absurdalność wielu ludzkich poczynań.

Wystąpią w spektaklu: Ewa Romaniak jako Helena Popowa/Natalia, Jan Mancewicz jako Grigorij Smirnow/Iwan Łomow, Zbigniew Samogranicki jako Łuka/Stiepan Czubukow.

Reżyseria i opracowanie tekstu to dzieło Zbigniewa Samogranickiego, a opracowanie muzyczne – Jerzego Sobeńki (założyciela i dyrygenta Orkiestry Straussowskiej „Obligato", która robiła w Nowym Targu furorę podczas koncertów noworocznych). Produkcja – Jolanta Suder.

Bilety do nabycia w MOK (al. Tysiąclecia 37). Normalny - 20 zł, ulgowy - 15 zł (młodzież i emeryci).
Rezerwacja: tel. (18) 266 21 32
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.