Wyspecjalizowana w muzyce kościelnej Fot. z rodzinnego archiwumNOWY TARG – KRAKÓW. Gdy w kościele św. Katarzyny dobiegają końca tegoroczne Letnie Koncerty Organowe, warto wspomnieć o młodych, ale już mistrzach tego trudnego instrumentu. Dał się już w rodzinnym mieście poznać Marcin Augustyn – syn organisty i chórmistrza Piotra Augustyna. Rzadziej natomiast bywa w Nowym Targu rodzinnie z nim związana Joanna Oleniak – wybitnie zdolna koncertująca studentka, już wzbudzająca uznanie koneserów muzyki.

Z krewnymi, na dziedzińcu kościoła św. Katarzyny w Nowym Targu Fot. Jerzy Wojtasiewicz22-letnia dziś Joanna, wnuczka Skupienie przy instrumencie Fot. z rodzinnego archiwum Marii i Jerzego Wojtasiewiczów z Nowego Targu, urodziła się w Krakowie i tam kończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fr. Chopina. Od 2009 r. jest studentką Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie, w klasie organów dr Marka Wolaka. Już w pierwszym roku studiów wykonała partię organów w utworach chóralnych podczas Krajowego Kongresu „Pueri Cantores" w Białej Podlaskiej i w Siedlcach. Od wielu lat współpracuje z krakowskich chórem „Con amore". Uczestniczyła w licznych ogólnopolskich konkursach organowych. Jako solistka koncertuje z powodzeniem w kraju i za granicą.

Przeszła w Krakowie kursy organowe prowadzone przez mistrzów z Mediolanu i Hamburga, także kurs emisji głosu.

Potwierdzeniem jej pracowitości i talentu były stypendia: naukowe za rok akademicki 2010/2011 i rektora za rok akademicki 2011/2012.

Działając w Kole Naukowym Studentów MIMK, koncertowała w wielu Kościołach krakowskich (św. Marka, św. Jana, św. Krzyża, św. Stanisława, Miłosierdzia Bożego, Ewangelicko-augsburskim, bazylice św. Floriana), w katedrze na Wawelu, w Centrum Jana Pawła II, także w kaplicy DPS Helclów. Jej muzykę słyszały mury bazyliki archikatedralnej w Łodzi i bazyliki katedralnej w Tarnowie; kościołów św. Katarzyny w Tenczynku, Przemienienia Pańskiego w Sanoku, św. Piotra i Pawła w Bolechowicach. Nieraz wykonywała młoda organistka utwory sakralne w nowotarskim kościele św. Katarzyny,
W lipcu ubiegłego roku XVII-wieczną muzykę z katedry wawelskiej prezentowała w paryskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wcześniej jeździła do Londynu z koncertem organowym.

W czerwcu tego roku, na krótko przed wyjazdem do Włoch, Joannę Oleniak można było usłyszeć w zakopiańskim Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik, podczas koncertu organowego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, gdzie wzbudziła swoją grą duże zainteresowanie i uznanie.