Koncert na dwa instrumenty Fot. Anna Szopińska VII Letnie Koncerty Organowe – pod patronatem naszej gazety internetowej PODHALE REGION

NOWY TARG. Mocnym akordem zakończył się w niedzielę wieczór cykl VII Letnich Koncertów organowych w kościele św. Katarzyny. Ławki były pełne słuchaczy, bo też wykonawcy – tym razem miejscowi, obaj – jeszcze studenci.

Przy organach - Rafał Kilanowicz Fot. Anna Szopińska Przy organach zasiadł RafałPrzyjechała i Joanna Oleniak Fot. Anna Szopińska Kilanowicz – absolwentMarcin Musiak Fot. Anna Szopińska nowotarskiej Państwowej Wszystkie ławki wypełnione Fot. Anna Szopińska Szkoły Muzycznej I i II stopnia w klasie organów Tomasza Gronkowskiego, uczestnik kursów interpretacji muzyki organowej, teraz student Instytutu Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie w klasie organów Krzysztofa Pawlisza, pracujący jednocześnie jako organista w swojej macierzystej parafii, św. Katarzyny właśnie.

Na saksofonie towarzyszył mu Marcin Musiak – zakopiańczyk z urodzenia, ale również absolwent Szkoły Muzycznej w Nowym Targu, w klasie saksofonu Wojciecha Inglota. Po kursach interpretacji muzycznej prowadzonych przez mistrzów tego instrumentu. Teraz szlifuje swoje umiejętności w Prywatnej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Krakowie oraz w nowosądeckim Studium dla Kapelmistrzów i Tamburjerów.

Obaj wybrali do wykonania utwory na saksofon z organami: Jana Sebastiana Bacha; francuskiego kompozytora Eugeniusza Bozzy; XIX-wiecznego kompozytora i organisty paryskich kościołów Louisa Lefebure-Weley'a oraz utwory w stylu klasycznym współczesnego już twórcy Milana Novaka.
Co więcej – zjawiła się przy organach Joanna Oleniak, utalentowana, koncertująca w Polsce i za granicą studentka Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie, w klasie organów.