Plakat spotkania155 „WIECZÓR NA HARENDZIE". Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza dziś, jak zwykle o godz. 19, na 155 „Wieczór na Harendzie". Będzie to spotkanie autorskie z Wojciechem Kassem, pt. „41" i inne wiersze, poprowadzi je Karol Jaworski.

W tych wnętrzach króluje poezja Fot. Piotr KycWstęp wolny, adres znany miłośnikom kultury: Zakopane, os. Harenda 12 a.

Wojciech Kass, gość dzisiejszego wieczoru, to poeta, eseista, nauczyciel, dziennikarz, redaktor, muzealnik, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Wydał tomy poetyckie: Do światła (1999), Jeleń Thorwaldsena (2000), Prószenie i pranie (2002), wybór wierszy w języku polskim i niemieckim 10 Gedichte aus Masurenland (2003), Przypływ cieni (2004), Gwiazda Głóg (2005), Wiry i sny (2008) i 41 (2010), a także książki reportersko-literackie i eseistyczne: Zderzenia (1996), Aj, moi dawno umarli (1996), Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (2004).

Zasiada w redakcjach i publikuje na łamach literackich periodyków. Jest jurorem ogólnopolskich konkursów poetyckich, pomysłodawcą i sekretarzem Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – ORFEUSZ, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz PEN CLUBU, laureatem licznych nagród literackich – m.in. Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (2000) za najlepszy debiut roku, Nagrody „Nowej Okolicy Poetów" za całokształt twórczości (2004).

Jego wiersze tłumaczono na języki: niemiecki, angielski, włoski, litewski, czeski, serbski, słoweński, bułgarski, litewski. Od 1997 roku związany z Praniem koło Rucianego-Nidy, mieszka tam z żoną Jagienką i opiekuje się Muzeum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu oraz Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Prezesuje Stowarzyszeniu Leśniczówka Pranie, realizującemu w Muzeum K. I. Gałczyńskiego autorski program „Leśniczówka Pranie – Ośrodek Promienny".