Piotr Chodorowicz Fot. Anna Szopińska NOWY TARG. Dziś, w piątek, 9 listopada, o godz. 16.30 Galeria BWA „Jatki" zaprasza na dużą, retrospektywną wystawę "Piotr Chodorowicz – rzeźba, ŻYCIE, medale, plakiety". Przygotowała ją żona artysty, Alicja, wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Wernisażowi będzie towarzyszyć muzyka Trio Jazzowego.

To, co zostawił po sobie Piotr – składa się na potężny i cenny, zresztą wielekroć nagradzany dorobek. Jest też obrazem wielkiej pracowitości i talentu, głębi myślenia, z którego dobywał pełne znaczeń obrazy i symbole.
Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczeń prof. Mariana Koniecznego, realizował swoje rzeźbiarskie prace, odlewając je w metalach kolorowych. Prócz rzeźby sakralnej i plenerowej, specjalizował się w medalierstwie. Wziął udział w ponad 100 wystawach w kraju i za granicą. Dzięki jego wysiłkom odzyskało dawną urodę wiele zabytkowych nagrobków na nowotarskim cmentarzu i starych kapliczek.

Jest autorem m.in. pomnika Jana Pawła II w argentyńskim Buenos Aires. Jego dzieło to też szyld Galerii „Jatki", którą współtworzył. Heroiczny okres jego życia zwiany z zaangażowaniem w ruch „Solidarności" może kiedyś opisze żona.

Pomnikowym dziełem – nie jego już, lecz rodziny i przyjaciół – jest album wydany przy okazji retrospektywnej wystawy.