Plakat Spotkań NOWY TARG. Miejski Ośrodek Kultury zaprasza – od jutra, czyli od wtorku 13 listopada – na kolejną edycję „Spotkań z kulturą...". Tym razem jest to BELGIA-BELGIË-BELGIQUE. Zaciekawieni kulturą królestwa, którego stolica jest równocześnie stolicą zjednoczonej Europy – będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z pokazem slajdów, w projekcjach ciekawych filmów. Mogą też wylosować dobre książki, rozsmakować się w belgijskim poczuciu humoru.

Książki do rozlosowania Na początek spotkanieZapowiedzi filmów „Belgia - dźwięki, smaki i kolory", czyli Bruksela (ale nie tylko) z punktu widzenia gdańszczanki mieszkającej dobre kilka lat w Belgii – anonsują organizatorzy. Jak mówi pani Małgorzata Kęsicka, która poprowadzi spotkanie: „W Brukseli, zdominowanej przez różne odcienie szarości, latają zielone papugi. Podobno stają się powoli plagą tego miasta, tak jak w Polsce miejskie dziki. Belgia to kraj surrealizmu, jak słusznie zauważył Benoit, mój przystojny nauczyciel francuskiego". Takich opowieści będzie więcej.

Następnie w ramach spotkania „Ensor, Masareel, Magritte i inni" przeniesiemy się w świat surrealizmu, ekspresjonizmu i innych „izmów" (proszę się nie bać, nie zabraknie komizmu). Monika Rydigier na bazie polsko-belgijskiej współpracy Małopolskiego Centrum Kultury pozwoli zapoznać się z dawnymi i współczesnymi, wybitnymi twórcami belgijskimi.

Z kolei pan Wojciech Birek podczas spotkania „Belgia – ojczyzna komiksu" zaprosi Państwa do poznania komiksu, a może innego spojrzenia na komiks, w szczególności na belgijskie opowieści graficzne: Komiks jest zróżnicowanym medium i można przechodzić przez różne etapy wtajemniczenia. Choć są ludzie, którzy pielęgnują swoje dziecięce fascynacje i chętnie do nich wracają. Swoją drogą to ciekawe, że jest to taki obszar, w którym można pozostać dzieckiem i nigdy z tej fascynacji nie wyrosnąć. Jednocześnie komiks daje szansę dojrzewania i rozwijania się. Robi się coraz bardziej wyrafinowany. To sztuka, która już dawno dojrzała do dorosłości.

Miłośnicy X Muzy będą mogli zobaczyć 4 filmy: „Milczenie Lorny", „Boso, ale na rowerze", „Mr. Nobody" oraz „Z piątku na sobotę". Co ważne każdy z filmów to nie tylko inna historia, ale inny sposób opowieści i spotkanie ze specyfiką naprawdę autorskiego kina reżyserów: braci Jean-Pierre'a Dardenne i Luc'a Dardenne, Felixa Van Groeningen'a, Jaco Van Dormael'a, Tom'a Barman'a. O wprowadzenie filmowe zadba Aleksandra Sadowicz, a bilet to tylko 5 zł (za wyjątkiem filmu „Boso, ale na rowerze", który będzie bezpłatny).

Fragmenty recenzji filmów - na załączonym plakacie.

„Spotkania z kulturą..." to także zawsze spotkania z dobrą książką. I tym razem sponsorzy (Agencja Edytorska Ezop, Instytut Wydawniczy Pax, Państwowy Instytut Wydawniczy, Wydawnictwo Amber, Wydawnictwo Bosz, Wydawnictwo Egmont Polska, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Semen, Wydawnictwo Świat Książki - grupa Weltbild Polska, Wydawnictwo W Drodze) przekazali książki do rozlosowania wśród widzów, którzy zakupią bilety na prezentowane filmy.
O randze „Spotkań z kulturą belgijską" świadczą także patronaty honorowe: Ambasady Królestwa Belgii w Polsce – Jego Ekscelencja Ambasador Raoul Delcorde; Przedstawicielstwa Flandrii przy Ambasadzie Belgii - Pan Koen Haverbeke, Przedstawiciel Rządu Flandrii; Przedstawicielstwa Walonia - Bruksela - Pan Franck Pezza, Delegat Walonii – Brukseli.

Program przedstawia się następująco:

13 listopda (wtorek)
20 - pokaz filmu „Milczenie Lorny" /Le Silence de Lorna/, reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, prod. Belgia, Francja, Niemcy, Włochy 2008, 105'.
Bilet 5 zł. Loteria książek.

14 listopada (środa)
18 - slajdowisko „Belgia - dźwięki, smaki i kolory". Prowadzenie Małgorzata Kęsicka. Wstep wolny
20 - Pokaz filmu „Boso, ale na rowerze" (De Helaasheid der dingen), reż. Felix Van Groeningen, prod. Belgia, Holandia 2009, 108'. Wstęp wolny

15 listopada (czwartek)
18 - slajdowisko „Ensor, Masareel, Magritte i inni. Sztuka belgijska w galerii MCK". Prowadzenie Monika Rydigier. Wstęp wolny.
20 - pokaz filmu „Mr. Nobody", reż. Jaco Van Dormael, prod. Belgia, Francja, Kanada, Niemcy, 2009, 141'
Bilet 5 zł. Loteria książek

16 listopada (piątek)
18 - slajdowisko „Belgia – ojczyzna komiksu". Prowadzenie dr Wojciech Birek. Wstęp wolny
20 - pokaz filmu „Z piątku na sobotę" (Any Way the Wind Blows), reż. Tom Barman, prod. Belgia 2003, 125'
Bilet 5 zł. Loteria książek

Kupując bilet, widz bierze udział w loterii książek od sponsorów - dobrej, belgijskiej literatury! Część z książek, albumów, komiksów będzie także do kupienia.

Oto lista książek do wygrania w loterii:

Agencja Edytorska Ezop
Anne Provoost „Upadki" x 4
Instytut Wydawniczy Pax
Maria Rosseels „Ja, Chrześcijanin, zabiłem" x 4
Międzynarodowe Centrum Kultury
„Bruksela do nieskończoności"
„Współczesna sztuka belgijska. Między konstruktywizmem, a figuracją"
„Siła wyobraźni. Symbolizm w Brukseli" x 3
Państwowy Instytut Wydawniczy
Wydawnictwo Amber
Album filmowy „Przygody Tintina" x 4
Wydawnictwo Bosz
Phil Bosmans „Rozmowy do-prawdy" x 4
Wydawnictwo Egmont Polska
Herge „Przygody Tintina" x 5 (komiks różne części)
Wydawnictwo Jedność
HeidiD'hamers i Gunter Segars „Mały Króliczek i jego magiczna marchewka" x 4
HeidiD'hamers i Gunter Segars „Mały Króliczek i jego najlepszy przyjaciel" x 4
Wydawnictwo Muza
Amelie Nothomb „Pewna forma życia" x 3
Amelie Nothomb „Podróż zimowa"
Wydawnictwo Semen
Phil Bosmans „Żyć każdym dniem" x 3
Phil Bosmans „Przepisy na szczęście" x 3
Phil Bosmans „Przepisy na życie" x 5
Phil Bosmans „Przepisy na miłość" x 3
Wydawnictwo Świat Książki - grupa Weltbild Polska
Adam Hochschild „Duch króla Leopolda" x 3
Wydawnictwo W Drodze
Siostra Marie de la Visitation „Anioł, Prostytutka i inne przebłyski nieba" x 5

Specjalne prezenty dla uczestników przygotowali także: Międzynarodowe Centrum Kultury z Krakowa (dodatkowo 15 listopada możliwość zakupu pięknie wydanych albumów z MCK), Przedstawicielstwo Flandrii przy Ambasadzie Belgii oraz Przedstawicielstwo Walonia – Bruksela.