adoramusRDZAWKA. Uroczyście chór Adoramus świętował swe 20-lecie. Był koncert w parafialnym kościele, życzenia i wielu gości. – Chór Adoramus rozwija wrażliwość muzyczną i kulturalną, zarówno mieszkańców, jak i również całej Gminy, pozwala aktywnie zagospodarować wolny czas dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wspomaga wszelkie inicjatywy lokalne – stwierdziła burmistrz Ewa Przybyło.

Minęło 20 lat od czasu, gdy grupa młodszych i nieco starszych zapaleńców z Rdzawki, przy poparciu ówczesnego księdza proboszcza Henryka Kuleszy oraz dzięki inicjatywie Zofii Zborek, nauczycielki muzyki, stworzyła własny chór Adoramus. Do dziś śpiewa on najróżniejsze pieśni, zarówno te patriotyczne, religijne, jak i stylizowane na ludowe.
Chór Adoramus, jak się przyjmuje powstał dokładnie 2 lutego 1992 roku. Od samego początku liczył natomiast średnio ok. 30 osób i charakteryzował się tym, że wśród jego członków była spora rozpiętość wiekowa. Należeli do niego bowiem zarówno nastolatkowie, jak i pięćdziesięciolatkowie. Pierwszym prezesem był Leszek Świder.
Na początek na swój pierwszy oficjalny występ chór wybrał się do Jawiszowic, koło Oświęcimia, a w trzy miesiące po narodzinach na wycieczkę ...do teatru Słowackiego do Krakowa. Potem były następne wyjazdy i występy. Adoramus koncertował w m. in. w: Licheniu, Biskupinie, Gnieźnie, Pradze, Budapeszcie, Lyonie. Chórzyści odwiedzili nawet słynną operę Wiedeńską. W 1996 roku wzięli udział we francuskim Święcie Średniowiecza, śpiewając w kilku kościołach, po raz kolejny koncertowali w Wiedniu.
Niezwykle ważny w historii chóru jest rok 1997 roku. To wówczas rdzawiański chór, jako jedyny z Podhala, wystąpił wraz z zespołem góralskim w dniu konsekracji kościoła na Krzeptówkach przez samego papieża Jan Paweł II. W tym samym roku chór wziął też udział w kolędniczym konkursie chórów amatorskich telewizji Kraków i zajął 1 miejsce!
Rok 1998 przyniósł mało korzystne zmiany... Z Polski wyjechała dyrygentka Agnieszka Zborek. Zanim jednak to nastąpiło chór 13 maja zdążył jeszcze wystąpić na Krzeptówkach. Kolejne cztery lata był on niczym w letargu. Występował tylko podczas szczególnych okazji i trwał... Nadszedł rok 2002. Z starego składu zostało tylko 12 osób. Zdecydowano jednak o reaktywacji chóru. W 2006 roku Adoramus, dzięki kontaktom zaprzyjaźnionego ks. Jana Zająca koncertował już w Chorwacji. Tam zaprzyjaźnił się z miejscowym chórem parafialnym, który przyjechał do Rdzawki w październiku, tego samego roku.
W 2007 roku chór obchodził 15-lecie. To wówczas piękne słowa o celu istnienia chóru, aktualne do dziś, napisała jedna z chórzystek. Stwierdziła, że jego celem jest „oddziaływać muzyką na ludzi, wzruszać, umilać i ubarwiać śpiewem życie, pozostawiać brzmienie tworzone wspólnie..."

Zdjęcia Jan Ciepliński

GALERIA ZDJĘĆ