karnawms19NOWY TARG. Nowotarski Karnawał na Śniegu dla Dzieci 22 lata temu był pomysłem śp. działacza narciarskiego Władysława Sięki i śp. Marii Staszel oraz jej męża Józefa - zasłużonych regionalistów. Dziś inicjatorzy mogliby się radować żywotnością idei sportowej zabawy i kultywowania góralskiej tradycji. W kończącej czas karnawału imprezie na Zadziale wzięło udział – włączając bractwo zjeżdżające na workach - ponad 100 zawodników.

Do Miasta przyjechali oni z szerokiego Podhala – Odrowąża, Maniów, Ostrowska, Łopusznej, Czarnego Dunajca, Ochotnicy, Pyzówki, Rogoźnika, nawet z Rabki i Krakowa. A że głównym organizatorem Karnawału na śniegu – przy współpracy miasta i wyciągu Zadział -  jest Towarzystwo Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni”, nie mogło braknąć małych zespołowiczów z bratnich góralskich grup: „Mali Odrowązianie” i „Mali Maniowianie”.

P3330501

W tej gromadzie ważne były góralski duch i góralskie odzienie. Poza tym zapał i humor. O resztę, czyli – warunki, jadło, napitek, nagrody – na długo przed imprezą starali się organizatorzy, zabiegając o sponsorów. Dlatego z fajnymi rzeczami w niedzielne popołudnie opuszczali stok nie tylko zdobywcy kilku najwyższych miejsc, ale i cała reszta uczestników. Wiele serca dla imprezy, której lokomotywą jest teraz szefowa „Małych Śwarnych” Bernadeta Szumal, wykazali – jak zwykle -  Piotr Żarnecki i rodzina Głodkiewiczów.

Zawodnicy startowali w slalomie gigancie i rywalizowali w najstarszej zabawie góralskich dzieci, czyli w zjeździe na workach. Uciechy przy tym było co nie miara, bo o nią przede wszystkim chodziło na Zadziale w ostatnią niedzielę karnawału.

P3330557

Miłą tradycją tej imprezy są wybory „nojśwarnijsyj” i „nojśwarniyjsego”. A nie tylko o odzienie i prezencję chodzi w tej konkurencji, bo także o dryg do tańca i śpiewu oraz sportową pasję. Nojśwarnijsom została Weronika Skrzypek z Rogoźnika, startująca w zjeździe na workach, a nojśwarnijsym – Szymon Tylka z Czarnego Dunajca, z najlepszym czasem w slalomie w swojej grupie wiekowej. Oboje dostali w nagrodę haftowane góralskie koszule.

Inne tradycje Karnawału na Śniegu to rozpoczynanie Mszą św. w góralskiej oprawie u podnóża stoku, następnie zjazdem z polskimi i papieskimi flagami oraz pękami baloników. Tego roku były one czerwone i taka chmura frunęła ku niebu, gdy dzieci wypuściły z rąk sznurki.

P3330781

Najmłodsi zawodnicy byli pięcioletni, najstarsi to już panny i dryblasy. Ale wszyscy bawili się wspólnie i świetnie, na świeżym powietrzu, na świetnie przygotowanym stoku, w temperaturze powyżej zera.

Najlepsze czasy zawodów osiągnęli tego roku w slalomie Jakub Dobrzyński (24,44 sekundy) i Agnieszka Tylka (26,53 sekundy).

W zjeździe na workach najlepiej sprawili się Julia Kowalczyk oraz Kacper Faron. Ta konkurencja akurat nie wymagała drogiego sprzętu – tylko zapału. Salwy śmiechu towarzyszyły przerzucaniu finiszujących „na płasko” zawodników przez linię mety, a do zabawy włączyła się i pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg. 

P3330971

Na popularność nowotarskiej imprezy pracują nie tylko jej długa historia i fakt, że są to zawody otwarte, ale przede wszystkim atmosfera, w której każde dziecko czuje się zachęcone do sportu, ruchu, zabawy; docenione i zadowolone. Nagrody rzeczowe dostawali zwycięzcy do 6 miejsca.

Wyniki w slalomie gigancie przedstawiają się tak:

Grupa K1

 1. Nikola Bafia
 2. Antonina Maciążek
 3. Katarzyna Krawczyk

Grupa M1

 1. Maksymilian Uchmanowicz
 2. Leon Guziak

Grupa K2

 1. Julia Domalik
 2. Gabriela Groń
 3. Zuzanna Brzeczek
 4. Alicja Wygrecka
 5. Lena Szymańska
 6. Ida Wojtylak

Grupa M2

 1. Krzysztof Bolechowski
 2. Olaf Dorczyczewski
 3. Alan Bafia
 4. Kacper Uchmanowicz
 5. Mikołaj Szlachcic
 6. Maksymilian Twaróg

Grupa K3

 1. Zofia Maciążek
 2. Marcelina Batkiewicz
 3. Natalia Jachymiak
 4. Oliwia Kamińska
 5. Karolina Mrugała
 6. Julia Kowalczyk

Grupa M3

 1. Paweł Bolechowski
 2. Tomasz Janczy
 3. Paweł Dłubacz
 4. Filip Dobrzyńskim
 5. Kacper Dul
 6. Bartłomiej Janczy

Grupa K4

 1. Agnieszka Tylka
 2. Sylwia Bulanda
 3. Wioletta Truty
 4. Katarzyna Bulanda
 5. Wiktoria Kuś
 6. Danuta Batkiewicz

Grupa M4

 1. Jakub Dobrzyński
 2. Szymon Tylka
 3. Michał Blańda
 4. Tomasz Dłubacz
 5. Kacper Skotnicki
 6. Bartłomiej Mrugała

Wyniki zjazdu na worku:

Dziewczęta:

 1. Julia Kowalczyk
 2. Natalia Jachymiak
 3. Julia Rzepka
 4. Natalia Marusarz
 5. Justyna Faron
 6. Wioletta Truty

Chłopcy:

 1. Kacper Faron
 2. Jan Ścisłowicz
 3. Mikołaj Bara
 4. Franciszek Bara
 5. Michał Cerwas
 6. Kacper Głodek

XXII Karnawał na Śniegu

Fot. Anna Szopińska