orkiest191NOWY TARG. To rzeczywiście były „fanfary, które budzą ulice śpiących miast”. A pogoda, która tylko chwilę groziła deszczem, potem przez kilka godzin pozwoliła słońcu przeglądać się w trąbach i puzonach. XIII Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych kolejny raz trzeba zaliczyć do imprez sympatycznych i udanych, co nie wyklucza ambitnej rywalizacji.

Rozpoczęty efektownym przemarszem z rynku do parku, stał się on potem miłym sposobem spędzenia niedzielnego popołudnia. Tym bardziej, że repertuar siedmiu orkiestr oraz dwóch big-bandów biorących udział w Festiwalu to już od dawna nie tylko melodie marszowe, ale szeroki wachlarz klasyki, utworów rozrywkowych i popularnych motywów z filmowych ścieżek dźwiękowych; polskich i zagranicznych szlagierów.

Orkiestry dęte z całej Nowotarszczyzny to oczka w głowie i duma lokalnych społeczności. Wszystkie dbają nie tylko o prezencję, ale i oryginalne stroje. Gminy doposażają je w instrumenty. Granie w orkiestrze jest często rodzinnym  zamiłowaniem i pokoleniową tradycją. Do tego dochodzi ambicja, by w publicznych prezentacjach i w rywalizacji z innymi wypaść jak najlepiej.    

orkiest192

Zorganizowanie kolejnego Festiwalu to zasługa Powiatowego Centrum Kultury. Plenerowa impreza cieszy się też życzliwością miejskich władz, o czym świadczyła ich obecność i przy otwarciu, i na zakończeniu, po kilku godzinach koncertowania w parkowej altanie, przed kilkusetosobową publicznością. 

Komisja w składzie dr Waldemar Groń, płk Bernard Król, kpt. Stefan Żuk – wysłuchała 7 orkiestr oraz dwóch big-bandów.  

Wyniki przedstawiają się jak niżej.

orkiest193

W kategorii big-bandów:

I miejsce – Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fr. Chopina w Nowym Targu

wyróżnienie – Big Band Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej w Jabłonce

W kategorii orkiestr dętych:

I miejsce – Orkiestra Dęta z Łapsz Niżnych

II równorzędne II miejsca – Orkiestra Dęta OSP z Ochotnicy Dolnej i Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu

III miejsce – Orkiestra Dęta z Krościenka nad Dunajcem

Dwa wyróżnienia otrzymały: Orkiestra Dęta OSP w Czarnym Dunajcu oraz Orkiestra Dęta z Lipnicy Wielkiej.

Do finału 42. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity 209” w Nowym Sączu jury zakwalifikowało Big Band Państwowej szkoły Muzycznej w Nowym Targu oraz Orkiestrę Dętą z Łapsz Niżnych, Miejską Orkiestrę Dętą z Nowego Targu, Orkiestrę Dętą z Ochotnicy Dolnej, Orkiestrę Dętą z Krościenka nad Dunajcem, także występującą poza konkursem, lecz grającą znakomicie Orkiestrę „Orzeł” z Trzebuni koło Myślenic.

XIII Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych

Fot. Anna Szopińska