apostrecyt191KRAKÓW. Eliminacje wojewódzkie 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbyły się na Scenie 210 w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Nominację do finału zaplanowanego w Ostrołęce zdobył tam nowotarżanin Stanisław Apostoł - poza recytatorską pasją autor scenariuszy, realizator filmów i widowisk, mocno związany z amatorskim ruchem teatralnym. 

Uczestnicy eliminacji wojewódzkich rywalizowali w czterech kategoriach: Turnieju Recytatorskiego, Wywiedzione ze  słowa, Poezji Śpiewanej i Teatrów Jednego Aktora. Jurorami byli pedagodzy AST, ale też przedstawiciele Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie oraz Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu. Spośród osiemnastu biorących udział w Turnieju Recytatorskim, z kategorii dorosłych do finału w Ostrołęce zostali zakwalifikowani dwaj panowie. Jeden z nich to właśnie Stanisław Apostoł.

apostrecyt192

Przed konkursowym jury wystąpił on z bardzo mało znanym wierszem Tuwima - "Pociągiem do Warszawy" i prozą Andrzeja Bursy "Rozmówki chłopskie, czyli socjalistyczne daleko".

Fot. Anna Szopińska