pfzap192ZAKOPANE. Przed nami 9. edycja największego Pokazu Mody Folk w kraju. Polkom Folkom pod hasłem „Watra” towarzyszyć będzie żywioł ognia, a zapowiadają się one jako wielowątkowe wydarzenie modowo-artystyczne. Jego sprawczynią jest oczywiście Aneta Larysa Knap – nowotarska kreatorka i designerka. To wszystko – w zakopiańskim „Nosalowym Dworze resort & spa” 8. listopada, początek o godz. 19.00.  

Tematyka wybiegu oraz warsztatów edukacyjnych, jakie się odbędą tego dnia, dotyka aspektów przyrody, tradycji, ochrony środowiska i ekologii.

Na wybiegu pojawią się kolekcje 6 projektantów mody o tematyce folk/boho oraz goście specjalni. Na scenie wystąpią wokalistka Katarzyna Malenda - finalistka programu The Voice Of Poland oraz Mikołaj Maciaszczyk - aktualny uczestnik  tego muzycznego programu. Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiada sceniczny wilk DJ Lupo. Zatańczy zespół ROX. W przestrzeni wybiegu pojawią się design, malarstwo, fotografia oraz inne ciekawe formy sztuki.

Główny patronat medialny nad wydarzeniem objęła Telewizja Polska TVP, a także m.in.: Polski Klub Ekologiczny M, Ministerstwo Kultury i Dziedzicgtwa Narodowego, Eko Małopolska, Magazyn Vege, Kampania Jutro Będzie Futro Ubrani w Polskę.

pfzap191

Patronat Honorowy sprawują:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa  Wyższego, Burmistrz Miasta Zakopanego Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Niepodległa.pl

Program 9. edycji:

mini targi – godz. 12.00 – 21.00

pokazy mody - godz. 19:00

wstęp wolny

pfzap197

 wybieg :

1.  zespół taneczny RoxDance Crew

Zakopiańska grupa taneczna, która od kilku lat reprezentuje Podhale w kraju i za granicą.

1 miejsce oraz Grand Prix dla najlepszego zespołu w 2019 roku na Ogólnopolskich zawodach TAKI TANIEC - Oświęcim

1 miejsce w 2019 roku na Ogólnopolskim konkursie Dance is The Limit - Andrychów

1 miejsce w 2019 roku na Ogólnopolskim konkursie XDance Festival - Katowice

1 miejsce w 2018 roku na Ogólnopolskich zawodach TAKI TANIEC - Oświęcim

8 miejsce w 2017 roku na Mistrzostwach świata World Dance Cup - Offenburg/Niemcy

8 miejsce w 2015 roku na Mistrzostwach świata World Dance Cup - Bukareszt/Rumunia

Laurat konkursu TALENTY MAŁOPOLSKI 2015

pfzap198

2. dzieci z Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Zakopanem

oto tajemnicza zapowiedź kolejnego pokazu mody, co to będzie? musicie zobaczyć sami.

Ogień = góralska watra, która jest żywiołem dedykowanym 9. edycji Polki Folki. Ogień jest bardzo ważny dla ludzkości, także w tradycji ma swoje znaczenie.

Odkryliśmy że słowo ogień ma ogromną ilość synonimów, które na pewno się pojawią na wydarzeniu i będą towarzyszyć naszym gościom specjalnym. Mamy nadzieję że ten post zaciekawił was na tyle, że zapaliliśmy w was iskrę ciekawości, która ociepli wasze serca .....

3.  kolekcja  duetu Pitala & Pitala

kolekcja MIAO LONG HORN duetu Dominika i Wiktoria Pitala

W kolekcji projektantki ukazały tak nietuzinkowy, nieodkryty kawałek świata. Jest nim grupa etniczna MIAO zamieszkująca Azję Wschodnią :Chiny, Wietnam, Laos i Tajlandię . Kolekcja utrzymana jest w Charakterze etno i folk. Dominują w niej etno printy, ozdobne taśmy i patchworkowe dzianiny. Charakter ubrań podkreślają ręcznie robione pompony, frędzle czy dzianiny swetrowe. Całość kolekcji uzupełniają autorskie nakrycia głowy w postaci drewnianych rogów. Kolorystyka mocno nawiązuje do inspiracji. Żywe i neonowe kolory dominują w kolekcji.

pfzap199

4. Kolekcja Haft Hashion

Firma produkcyjno Handlowa Haft Fashion prowadzona przez Jadwigę Trebunię-Tutka, która dołączyła do grona artystów zakładając działalność szycia i sprzedaży stylowych ubrań, specjalizująca się w produkcji haftowanych: strojów ludowych i stylizowanych na ludowe/regionalne.

Łączy piękną tradycję wzornictwa podhalańskiego z nowoczesnym krojem, dostosowując dawne stylizacje regionalne do aktualnych, najświeższych trendów.

Jednocześnie nie zapomina o naszej kulturze. W swojej ofercie ma między innymi nieobecne już prawie na Podhalu farbianice. Tworząc strój ludowy posiłkuje się materiałami ikonograficznymi i informacjami źródłowymi.

5. Kolekcja Michał Starost

Kolejny projektant, który zaszczyci nasz wybieg swoją wyobraźnią Michał Starost jeden z czołowych i najbardziej wszechstronnych z polskich projektantów podczas Polki Folki pokaże bałtyckie inspiracje. Trójmiejski projektant mody, producent i reżyser pokazów mody. Zajmuje się projektowaniem od początku lat 90. Zaprojektował około 17 linii pret-a-porter. Wśród jego klientów można znaleźć dziennikarzy, prezenterów i producentów BBC, CNN, wiele znamienitych nazwisk świata polityki i biznesu, a także estrady, takich jak: Kasia Kowalska, Patrycja Markowska, Doda, Anna Wyszkoni, Monika Richardson, Jacek Łągwa, Halina Mlynkova, Jose Cura, Alicja Janosz, Grażyna Torbicka, Ewa Ewart, Grażyna Paturalska, Alec Sun Drae, Big Cyc, Czerwone Gitary i wiele innych.......

pfzap1910

6. Kolekcja Anna Maria Zygmunt

„Łemkowyna” to damska kolekcja unikatowa na sezon wiosna/lato, inspirowana kulturą i ludowym strojem łemkowskim. Wykorzystano autorskie, naturalne tkaniny: ręcznie malowany len, haftowane sukno wełniane i bawełnę, wyroby na drutach i szydełku oraz plisy. Zdobienia i wykończenia zostały wykonane ręcznie. Autorskie akcesoria.

Anna Maria Zygmunt – projektantka mody, absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych, stypendystka Donghua University w Szanghaju (Chiny), gdzie studiowała na Wydziale Projektowania i Inżynierii Mody, stypendystka Prezydenta Miasta Krakowa w dziedzinie Sztuki wizualne (2018). Podczas 35. Łemkowskiej Watry w Zdyni otrzymała od organizacji Zjednoczenie Łemków nagrodę za popularyzację kultury łemkowskiej. Prowadzi warsztaty projektowania ubioru oraz szycia haute couture dla dorosłych i dzieci. W swoich projektach, którym nadaje nowoczesne, awangardowe formy, często nawiązuje do mniejszości etnicznych i kultury ludowej, a także sztuki per formatywnej. Wszystkie kreacje i akcesoria tworzone są z autorskich tkanin, malowane i zdobione ręcznie, co czyni je unikatowymi. Szyje ubrania tylko w pojedynczych egzemplarzach, zgodnie z ideologią no waste, maluje, tworzy kolaże.

pfzap1911

7. Występ wokalny Mikołaj Macioszczyk  uczestnik  aktualnej edycji The Voise Of The Poland 

To muzyk pochodzący z Bydgoszczy, który przygodę z muzyką zaczął w podstawówce. Po drodze zdarzyło się kilka przerw, jednakże w 2017 roku postanowił postawić wszystko na jedną kartę i wyjechać autostopem po Europie. Swoją muzyką chce przekazać ludziom pewne wartości. Nurt alternatywnego popu i bluesa łączonego z soulowym wokalem miesza z dużą dawką emocji i uwielbia kontakt z publiką. Muzyk i po prostu człowiek.

8. Występ wokalny Katarzyna Malenda finalista The Voise Of The Poland

Kasia Malenda to jedna z najbardziej obiecujących polskich wokalistek. Pisze teksty, komponuje muzykę i występuje na dużych scenach, a także w klubach na całym świecie wykonując tzw. "Live act". Szerszej publiczności znana jest z szóstej edycji program "The Voice of Poland", gdzie pokazała swój duży talent dochodząc do półfinału. Jako jedyna uczestniczka została uhonorowana przez jury "owacją na stojąco" aż cztery razy, a komisja nie szczędziła uznania dla jej talentu. Od odcinka finałowego w listopadzie 2015 roku, ciągle jest w klubowej trasie ze swoim projektem "Let us take you there" razem z DJ-em Skipkiem, ale rozwija swoje muzyczne osiągnięcia współpracując z wieloma różnymi artystami.
Jako frontmanka oraz wokalistka sesyjna, współpracowała z wieloma artystami ze świata, pisała i wydawała około 70 pozycji, publikując swoje materiały zarówno w niszowych, jak i mainstreamowych wytwórniach muzycznych. Obecnie regularnie występuje nie tylko w klubach, ale także na dużych scenach na całym świecie (Indie, Kanada, Anglia, Słowacja, Francja, Ukraina) i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów na polskiej scenie muzyki klubowej.

pfzap1912

9. kolekcja sukni ślubnych salon One Love Atelier Brindal

 - suknie ślubne w stylu Boho w pięknej aranżacji malowniczych polskich łąk......

Aby spełniać marzenia, oczekiwania i kompleksowo zadbać o przyszłą Pannę Młodą powstało miejsce One Love atelier Bridal w Mielcu na Podkarpaciu, zrzeszające zrzeszamy lokalnych i ogólnopolskich projektantów mody i marki modowe.

Pomysł stworzenia tego miejsca zrodził się z pasji tworzenia, miłości przyjacielskiej i braterskiej, a także doświadczenia w wieloletniej pracy w branży mody właścicielki salonu Ilona Jankowskiej-Mokrzyckiej.

Prezentowane suknie to w dużej mierze już nowa kolekcja 2020 marek znajdujących się w salonie, charakteryzujących się lekkością , gdy w ruchu nonszalancko opływają figurę od tali w dół.

W sukniach Panna Młoda będzie w stanie się poruszać i tańczyć z lekkością .

pfzap1913

10. stylizacje Zespół Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku

Zespół Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku kształci w zawodach kreatywnych tj. usług fryzjerskich, przemysłu mody, stylista, fotograf. Niewątpliwym sukcesem szkoły jest organizowanie Ogólnopolskich Konkursów o "Bursztynowy Grzebień", "Bursztynową Igłę" i "Bursztynową Pomadkę", które rokrocznie przyciągają talenty fryzjerskie, odzieżowe i kosmetyczne z całego kraju.

11. kolekcja Folk Design Aneta Larysa Knap

Premierowy pokaz mody marki FOLK DESIGN inspirowany "Paleniakami" - cukierkami odpustowymi. Kolejna inspirowana kolekcja przypominająca o lokalnej tradycji. Słodkie kolory nawiązujące do ręcznie wykonywanych cukierków, nazywanych potocznie poduszkami. Kreacje okraszone czernią w połączeniu z regionalnymi chustami góralskimi będą miały ton codzienności ale i też elegancji.

W pokazie marki weźmie udział gość specjalny ! ???

pfzap1914

 bizuteria :

 Anui

ANUI - Made with Love Ręcznie robione, oryginalne kolczyki, eleganckie naszyjniki i wisiory, unikalne bransoletki, zegarki oraz broszki. Nasza biżuteria jest ponadczasowa: idealna do pracy, na co dzień i zawsze wtedy, kiedy chcesz zrobić "dobre wejście" i olśnić.

BIŻUTERIA, KTÓRĄ KOCHAJĄ KOBIETY

Nowoczesna, kreatywna i unikalna - ale co najważniejsze zawsze najwyższej jakości - taka właśnie jest nasza ręcznie robiona biżuteria. Każdy sezon to nowe kolekcje. Wszystko, aby kobiety, które kochają modę mogły mieć przepiękną i oryginalną biżuterię. Każda sztuka i każda kolekcja przygotowywana jest z myślą o wymagającej klientce, która chce się wyróżniać i nosić biżuterię jedyną w swoim rodzaju. Biżuterię, która powstaje z miłością.

Alessandra

Producent biżuterii unikatowej - wykonywanej w pojedynczych egzemplarzach oraz biżuterii ślubnej, wieczorowej i dziennej. Od 2009 roku firma współpracuje z marką Swarovski na podstawie umowy brandingowej co pozwala na importowanie półproduktów bezpośrednio od producenta. Wysoka jakość, unikatowość, wzornictwo zgodne z aktualnymi trendami oraz zamiłowanie do tworzenia nowych "dzieł sztuki" sprawia, że w produktach marki Alessandra czujesz się wyjątkowo...

pfzap1916

 Jubiler Sezam

Partner, który pojawi się na wybiegu

Markę Jubiler Sezam od dużych sieci jubilerskich różni indywidualne podejściem do potrzeb każdego Klienta. W salonach SEZAM, jak w baśniowym skarbcu Sezamie, są różnorodne i niepowtarzające się precjoza - w każdym salonie Sezam klienci znajdą inne pojedyncze i unikatowe wzory biżuterii. SEZAM jest firmą regionalną z ponad 20-letnią tradycją.

Ludzie tworzący firmę Sezam to pasjonaci piękna w połączeniu z precyzją wykonania, dlatego jej specjalizacją jest biżuteria polskich mistrzów jubilerskich oraz wyjątkowa oferta obrączkowa - ponad 500 modeli obrączek ślubnych. Salony Jubilerskie Sezam to również autoryzowane punkty sprzedaży znanych i prestiżowych marek zegarków.

Hilly Sheep Jeweller

Zaprasza do świata ręcznie robionej biżuterii, okraszonej motywami folkloru góralskiego, pełnej czerwieni koralu i blasku parzenic ...

Design :

Belli Flori by Renata Hudela

Migalo

Maggie Piu

Juko Green Design

wystawa prac malarskich - Monika Stanisławska-Pitoń
wystawa fotografi pożarów z Podhala - Michał Adamowski

Gospodarz:

Nosalowy Dwór Resort & Spa

Organizator:

Folk Design Aneta Larysa Knap

pfzap1915

 Aneta Larysa Knap twórczyni m.in. kierpcy na obcasie, bielizny góralskiej oraz jeansów ręcznie haftowanych w góralskie parzenice. Prekursorka połączenia tradycji z nowoczesnością w branży odzieżowej. Zajmuje się tworzeniem nowatorskiego stylu bazującego na dotychczasowych kanonach emblematów góralskiego folkloru scalenia w jedno codzienności i funkcjonalności z nieskazitelnym charakterem rejonu Podhala. Pracuje m.in. na starych tkaninach góralskich. Wegetarianka właścicielka ekologicznej marki Folk Design, która aktywnie wyklucza z mody futra oraz skóry, począwszy od regionu Podhala z zaznaczeniem  ogólnopolskim. Producentka i organizatorka największego pokazu mody folk w kraju o nazwie "Polki Folki" pierwszego w europie pokazu z wybiegiem zbudowanym na wodzie, pokazu w podziemiach elektrowni wodnej czy w hangarze na lotnisku u podnóża Tatr. Uczestniczka programu „Mam Talent” 2015. Finalistka największych konkursów i pokazów mody w Polsce. Jej projekty pokazywane były min. we Francji w Cannes podczas 65. festiwalu nagród filmowych, w Chinach w Pekinie, Szanghaju przy współpracy z międzynarodową organizacją  ACTAsia's Cruelty (Fur) Free Fashion Show  brała udział w ekologicznych  zagranicznych pokazach mody . Swoje projekty dalej pokazywała na Dominikanie, Turcji, Indonezji, Azji Malezji, Mediolanie oraz na wielu międzynarodowych imprezach. Ubrania prezentowane są w muzeach i wystawach, a jej prace opisywane i publikowane w książkach, magazynach oraz na ramach wielu portali o modzie i nie tylko. Laureatka nagrody od firmy Hexeline podczas międzynarodowego konkursu Off Fashion (Kielce), nagrodzona przez media statuetką podczas Gali magazynu "Moda i Styl"(Warszawa) W 2016 r. od Urzędu Marszałkowskiego woj. Małopolskiego otrzymała medal "Polonia Minor", przyznany za promowanie za pośrednictwem mody kultury i tradycji Małopolski. Laureatka statuetki Luksusowa Marka roku 2017 (Warszawa),laureatka statuetki "Człowiek roku 2018" podczas Gali Osobowości i Sukcesy (Łochów). Laureatka nagrody w  kategorii "Osobowość", przyznanej przez Koalicję Marek Ziem Górskich (Żywiec). w czerwcu 2018  tego roku otrzymała nagrodę specjalną "Złota Łódka" wręczoną w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Laureatka statuetki Folk & Design Nigft (Kraków) 30 marca 2019 otrzymała statuetkę "Sukces Roku" za kolekcję "Gold", którą pokazała min, podczas prestiżowej gali Amber Look w Gdańsku. W 2018 roku jej projekt ekologicznej etoli z haftem ludowym został podarowany w prezencie ślubnym dla przyszłej księżnej  Wielkiej Brytanii Meghan Markle.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Plan Warsztatów Polki Folki 2019:

pfzap1918

Udział w warsztatach biorą dzieci z Domu Dziecka z Zakopanego oraz dzieci ze  Szkoły Podstawowej Kornelówka z Łodzi 

 9:30 - 12:30 - " Na szkle malowane" - warsztaty z malowania na szkle ( Joanna Zawisza-Wiernicka)

10:00 - 12:30 - "Las w słoiku" - tworzenie florystycznych kompozycji ( Stanisław Skiba)

10:00 - 12:30 - "Ogniem malowane" - wizyta w kuźni kowalstwa artystycznego

12:45 - 13:00 - powitanie wszystkich uczestników warsztatów

13:00 - 18:30 - wystawa breloczków z materiałów wtórnych, inspirowanych motywem ognia wykonanych  w ramach 9 edycji Polki Folki przez młodzież ze SP w Świdniku pod opieką Pani Małgorzaty Jańczuk (ubiegłorocznych uczestników warsztatów), a także prezentacja zdjęć z tych warsztatów

13:00 - 14:00 - prezentacja filmu o  uratowanych niedźwiedziach oraz spotkanie z panią weterynarz

14:15 - 14:45- spotkanie z przedstawicielem Ochotniczej Straży Pożarnej Bukowina Tatrzańska

14:45 - 17:00 #watra - tworzenie upcyclingowych podkoszulków z motywem ognia oraz próba przed wieczornym pokazem ( Agnieszka Wojtas)

grupa 3 - warsztaty wokalne z gwary kaszubskiej ( Rafał Patok)

grupa 4 - warsztaty modowe - tworzenie modowych stylizacji na manekinach oraz wianków z wykorzystaniem biodegradowalnych  materiałów wtórnych oraz kwiatów i roślin  ( Stanisław Skiba)

17:15 - 18:30 -  zakończenie warsztatów, prezentacja wykonanych prac, wręczenie dyplomów uczestnikom

Materiał prasowy opr. ASZ