polskoamerykkonc191CHICAGO - NOWY TARG. To były prawie trzy godziny urzekających wykonań na wysokim poziomie i kwintesencja polskiej muzyki. Czyli mnóstwo artystycznych i patriotycznych wzruszeń. Koncert polonijny w nowotarskiej Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia zrobił taką furorę, że dla przybyłych za ciasne stały się i sala koncertowa, i jej galeria.

Tłumne, entuzjastycznie przyjęte wydarzenie stało się podsumowaniem pierwszego etapu ambitnego, międzynarodowego projektu pod hasłem „Łączy nas muzyka polska”, który skojarzył nowotarską placówkę z Akademią Muzyki PaSO przy Paderewski Symphony Orchestra of Chicago. Koncert uwieńczył też 10-dniową wizytę studyjną polonijnej młodzieży i warsztaty odbywane wspólnie z uczniami Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

W tym wyjeździe do zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej i realizowaniu wspólnie wypracowanego programu wzięli udział uczniowie różnych muzycznych specjalności w liczbie szesnastu, wraz z czwórką pedagogów. Wśród tych ostatnich była kierująca Akademią Muzyki PaSO w Chicago Barbara Bilszta – inicjatorka rozpisanego na dwa lata projektu, absolwentka nowotarskiej Szkoły Muzycznej, z sentymentem wspominająca i rodzinne miasto i stary budynek, w którym pobierała lekcje gry na skrzypcach.

- Te dzieci mówią polsku – dzięki rodzicom, którzy Polskę wywieźli w sercu – mówiła ona w finale porywającego koncertu. – Dookoła brzmią blues, jazz, rock, a my gramy mazurki, kujawiaki, polonezy; Chopina i Paderewskiego.

polskoamerykkonc192

Prowadzony przez Ksenię Miśkiewicz koncert rozpoczął efektowny popis potężnej grupy uczestników warsztatów wokalnych – w wiązance melodii ludowych, ale i w utworach Stephena Lawrence’a czy Michaela Jacksona. Potem polska klasyka – w utworach Chopina i Winiawskiego - brzmiała na przemian ze światowymi przebojami.

Po raz pierwszy w historii Szkoły uczestnicy koncertu mogli usłyszeć „Ukrainian Bell carol” wykonaną na cztery fortepiany.

polskoamerykkonc193

Chwilę potem koncertową salę owionęła „Fantazja na strunach jesieni”, skomponowana przez innego absolwenta szkoły – Grzegorza Miśkiewicza, w orkiestrowym wykonaniu kilkudziesięcioosobowego składu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.

Dyrygencką pałeczkę oddała ona po chwili Wojciechowi Niewrzole, by przejąć ją z powrotem, gdy połączona orkiestra wykonywała finałowe utwory: „Brazilian Sleigh Bells” i „Dziecięcą suitę” komponowaną na zamówienie Akademii Muzyki PaSO przez Janusza Stokłosę.

Każdy utwór kończył się burzą braw, a finał, w którym instrumentaliści musieli zająć miejsce pierwszego rzędu, nie mieszcząc się na scenie – poderwał publiczność  z krzeseł. Na wykonawców spłynęła lawina zachwytów i podziękowań.

Głównym celem projektu „Łączy nas muzyka polska” jest wzmacnianie wśród polonijnej młodzieży poczucia więzi z krajem ojców i dziadków, przez poznawanie muzyki i kultury polskiej, pogłębianie jej rozumienia i właściwego wykonywania oraz wiedzy o polskich kompozytorach i ich muzyce w miejscach związanych z ich życiem oraz twórczością. Dlatego goście z Chicago poznawali tradycje muzyczne regionu, ruszyli śladem związanych z nim kompozytorów – Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza.

Zamysłem projektu finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Rodzina polonijna” i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Fundusze Europejskie, jest także skupienie się na działalności Ignacego Jana Paderewskiego w Ameryce – jego niezwykłej karierze artystycznej oraz wielkiej misji służenia Polsce. Ale również na muzyce polskiej wywiedzionej z muzyki Podhala i muzyce amerykańskiej.

polskoamerykkonc194

Grupa naszych uczniów i nauczycieli z kolei w przyszłym roku będzie miała okazję zbliżyć się do amerykańskiej Polonii, poznać amerykański system szkolnictwa i sposób pracy uczniami w Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra of Chicago. Opiekunowie obu grup opracują specjalny repertuar koncertowy dedykowany polskiej społeczności. I będą podróżować śladami Ignacego Paderewskiego, poznawać kulturę i dorobek Polonii w Stanach Zjednoczonych, uczestniczyć w ważnych dla niej wydarzeniach.

Ciekawym doświadczeniem dla uzdolnionych muzycznie Podhalan będą ćwiczenia odbywane razem z amerykańskimi rówieśnikami. Finałem rewizyty i całego projektu stanie się Koncert dedykowany Polonii żyjącej w Ameryce. Zostanie on nagrany i udostępniony wszystkim beneficjentom projektu.

Podczas dwuletniej współpracy, szkoły stawiają na innowacyjne rozwiązania e-learningowe i wykorzystanie platform społecznościowych.

Pani dyrektor Marcie Łapczyńskiej wraz z gronem zaangażowanych pedagogów  - miejscowych i polonijnych - chwała za to, że podjęli wszystkie wyzwania związane z wymagającym projektem i sprostali im perfekcyjnie.

Polonijny koncert

Fot. Anna Szopińska