P3570963NOWY TARG. Dzień pod dniu, przed końcem roku, śpiewacze grupy składały hołd św. Janowi Pawłowi II w roku 40-lecia Jego wizyty w Nowym Targu. Po koncercie „Gorców” w Państwowej Szkole Muzycznej, drugi koncert – w murach kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa - zorganizowało Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne Chór „Echo Gorczańskie” wraz z Parafią NSPJ i Burmistrzem Nowego Targu.

Urok polskich kolęd i pastorałek – od najstarszych po nowoczesne – roztaczały przez półtorej godziny „Muzyczna Oazowa Grupa Jubileuszowa” z parafii NSPJ, chóry „Kantylena” i „Watra” z Raby Wyżnej pod dyrekcją Marii Wójcik, Chór „Wierchy” z Zakopanego pod dyrekcją Wojciecha Bonczyka, Chór „Echo Gorczańskie” pod dyrekcją Piotra Augustyna (z solistami Katarzyną Kondaszuk i Piotrem Bielakiem) oraz Orkiestra parafii NSPJ. Grający w składzie orkiestry Paweł Krauzowicz uraczył koncertową publiczność mistrzowską solówką na klarnecie. Tenorem śpiewał solo Marian Wach z towarzyszeniem Marcina Augustyna na organach.

P3620730

Koncert prowadziła, jak zwykle, prezesująca „Echu Gorczańskiemu” Bogusława Matyasik.

Ponieważ – niezależnie od 40-lecia papieskiej wizyty – w minionym właśnie roku przypadło też 110-lecie Towarzystwa Teatru i Chóru Ludowego, którego ideę kultywują miejscowe grupy śpiewacze, godną rocznicę upamiętnił swoimi recytacjami Stanisław Apostoł, wnuk założyciela miejscowych chórów, Wincentego Apostoła. Dodajmy, że nowotarski autor scenariuszy widowisk i kolędowych programów oraz recytator znalazł się niedawno w gronie laureatów Małopolskiego  Konkursu Recytatorskiego poezji współczesnej im. Andrzeja Bursy, za zestawienie i interpretację utworów satyrycznych Andrzeja Bursy i Juliana Tuwima.

 "Echo Gorczańskie" i przyjaciele

Fot. Anna Szopińska