Magdalena Rapacewicz

Region potrzebuje sztuki tak samo jak sztuka potrzebuje artysty. Moja wiedza i kreacja artystyczna stosowana we wzornictwie i komunikacji wizualnej przynosi realne efekty przekładając się na wzmocniony wizerunek regionu i kultury folklorystycznej.

Wzornictwo wykorzystywane jest do komunikacji wizualnej międzyludzkiej. Sztuką jest stworzyć coś nowego a jeszcze bardziej umiejętnie to wdrożyć i zaprezentowć . Sztuką jest również pobudzenie wrażliwości artystycznej ludzi wobec konkurencji wzorów komputerowych.

Prawdziwy artysta/designer potrafi w umiejętny sposób przeobrazić sztukę w coś wyjątkowego. Pracuje z dużą dozą nadprzyrodzonej pozytywnej energii, którą ładuje w kreowane produkty. Analiza sposobu pracy artysty może dać dobry wygląd w to co jest potrzebne do działania menedżerów i liderów. Artysta pomaga dotrzeć do kreatywnego "ja". 

Artysta/designer stymuluje chęć poszukiwania coraz to nowszych rozwiązań. Sztuka to dziś najlepszą inwestycja w przyszłość. W ówczesnych czasach coraz bardziej cenimy piękne przedmioty i wzory dedykowane.  Strategia wzornictwa dedykowanego sprawia, że wizerunek regionu, uwydatnia się. To ogromna przestrzeń dla artysty, możliwość stworzenia unikatowych wzorów zaprojektowanych na miarę współczesnych potrzeb regionalnych, mody i designu wnętrz. Kolejnym bardzo fajnym działem designerskim jest właśnie projektowanie wzorów folklorystycznych.Wzornictwo folkowe pozwala dodatkowo na promocję własnego regionu i rozpowszechniać kulturę danego kraju na cały świat.

malowane chusty 1

Projektuję dla znanych projektantów mody, którzy ubierają artystów scenicznych, sprzedaje tekstylia z własnym oryginalnym projektem na arenie międzynarodowej. Korzenie kultury są dla mnie najważniejsze. Moje kolekcje są mieszanką mojego talentu artystycznego i różnych kultur regionalnych. Moim celem jest również poszerzenie horyzontówmyślenia na temat modernistycznego folkloru. Ręcznie malowane róże, kwiaty, mocne kolory to motyw przewodni moich kolekcji. Brałam udział w wielu pokazach mody ludowej. Głównie w Szwecji / Skansen i Polsce / Zakopanem. Promuję polskii szwedzki folklor podczas pokazów mody folklorystycznej.

Podhalański opatentowany wzór folkowy/projektu Halina Rosa Design ,, dzięwięcsił,, Przeniosłam motyw z gorsetu na tekstylia regionalne jako pierwsza góralka ma Podhalu. Moje projekty znalazły się w wielu krajach świata a jednocześnie nasza piękna kultura podalańska.Wiersz do mojego wzoru napisał Adam Kwiatek

Dzięki nowoczesnej technologii moja sztuka stała się oryginalnym wzbogaceniem modnych akcesoriów i dekoracyjnych wnętrz. Dziś wymiar sztuki ma szeroki kontekst, wzór podniesie prestiż gospodarza, obiektu użyteczności publicznej - hotelu lub kliniki. Wzory zdobią, wyrażają piękno osobowości, świadczą o przynależności do klasy społecznej i kulturowej. Tworzę unikalne dzieło poświęcone na miare oczekiwań kupujących. Moja indywidualność pozwala na wyjątkowość moich projektów, które stymulują wrażliwość klientów na sztukę i podhalański folklor. Mójdedykowany projekt podnosi wartośći róznorodność kultury regionalnej.

DSC 9021

Jestem projektantem, który chce osiągnąć określone efekty, takie jak nadanie strojom atrakcyjnego wyglądu. Moja indywidualność sprawia, że nowoczesne podhalańskie stroje regionalne są wyjątkowe, a jednocześnie nadają osobie wyjątkowości. Tylko projektant / artysta może dotrzeć do wewnętrznego kreatywnego „ja” i pobudzić widza do refleksji. Ogólnie rzecz biorąc, folklorystyczny design ma na celu wywrzeć pozytywne wrażenie i wzmocnić pozycję w kulturze. Moje działania twórcze doskonale zaspokajają potrzeby rynku regionalnego i miłosników folkloru. Koncepcja dedykowanej strategii projektowania wzorów folklowych, okazała się też być bardzo ważnym czynnikiem w procesie tworzenia mojej marki Halina Rosa Design.

Ochrona projektu jest również bardzo ważna. Mieszkam w Szwecji i pozwalam sobie na drobną analizę rynku szwedzkich projektantów, jeśli chodzi o ochronę własności intelektualnej.  Szwedzi uważają, że brak ochrony wzorów spowalnia gospodarkę firm. W przypadku szwedzkiego designu jest on bardzo ceniony i eksportowany. Szwedzki design to kompromis między estetyką a funkcjonalnością, jest ponadczasowy. Naturalność, świeżość, jasne kolory to cechy natury, która dla większości Skandynawów ma ogromne znaczenie.

11355475 1053307834697915 302726809 n

-----------------------------------

Halina Bartoszek ,, Roża,, Róża Podhala urodziła się w Nowym Targu 13.11.1977 roku. Wychowała się na Podhalu w Białym Dunajcu. Rodzice Haliny prowadzili własną działalność gospodarczą produkując buty przez 25 lat, gdzie Halina nauczyła się pierwszych kroków w przedsiębiorczości. Już w wieku 11 lat posiadała własny produkt na rynku jakim były mini buty- gadżety, które wykonywała sama ręcznie a potem sprzedawała na bazarach. Ukończyła Technikum Budowlane w Zakopanem w 1997 roku, gdzie realizowała swoje pasje artystyczne w rysunku technicznym i artysrtycznym. W 2001 roku ukończyła studia j.angielskiego ,,English High Communication Skills,, w Nowym Targu.

ja ksiazka 30X50

...Rozwijajcie talenty, bo tyle ich macie....Początkowo Halina Bartoszek zajmowała się malarstwem. Malarstwo jest jej pasją, wielką radością życia i wymową jej duszy. Maluje farbami olejnymi i akrylowymi przede wszystkim kwiaty, pejzaże, owoce, portrety, meble, maluje również na tkaninie -suknie ślubne, buty, chustki. Jej ulubionym tematem są pejzaże tatrzańskie, krokusy i róże. 17.06.2015 odbył się wernisaż twórczości Haliny Rosa w Góralskim Przystanku w Nowym Targu.

W 2008 roku założyła własną działalność gospodarczą /galerię obrazów oraz usługi artystyczne wpółpracując biznesowo z rynkiem zagranicznym przez wiele lat, nabywała cenych doświadczeń biznesowych. Czynnie brała udział w imprezach regionalnych m.in. w Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem, gdzie prowadziła również warszaty malowania na szkle. Jest członkiem ,, Labolatorium Sztuki” przy MOK w Nowym Targu.

Brała udział w dorocznych wystawach i konkursach organizowanych przez MOK. Tam też w 2012 roku zdobyła wyróżnienie w Konkursie Amatorskiej Twórczości Plastycznej pt. Dumania Dumaca z Gorców za obraz ,, Aleja jaworowa” - inspirowane twórczością Władysława Orkana, nagroda Nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan.

Twórczość Haliny Rosa jest inspiracją dla poetów m.in Adama Kwiatka, bowiem specjalnie dla niej napisał wiersz ,, Malowana chusta”.wydany w tomiku wierszy ,,Podhalańska Dusza,,.
MALOWANA CHUSTA !
(09. WRZESIEŃ. 2013)
********
Biała tkanina - bardzo delikatna,
pędzelek w ręce pewnej dziewczyny,
z palety - farba szkarłatna,
przenika do splotu malowanej tkaniny.

Po kilku ruchach pędzelka,
wyłania się obraz pięknego kwiatu,
to Róża - jak muszelka,
godna królewskiego majestatu.

Kolorowe kwiaty - kilku róż,
ozdabiają delikatną tkaninę,
chusta - otrzymuje wzór,
zadawalając malarkę - dziewczynę.

Ręka malarki - jakby w rytm muzyki,
z palety na tkaninę - kolory układała,
to kunszt i talent - malarskiej techniki,
by malowana chusta - zadziwiała !

Kiedy Halina Bartoszek została sama z trójką dzieci postanowiła na stałe przeprowadzić się do Szwecji w 2015 roku, aby edukować własne dzieci i dać im lepszą przyszłość. Mimo trudności finansowych braku akceptacji jej planów system szwedzki wierzy w jej przedsiębiorczość i sprawia ,że Halina Rosa kontynuje swoje pasje artystyczne i biznesowe promując przy tym polską kulturę regionalną, nie poddaje się i jako samotna matka trójki dzieci równoczesnie pracuje jako personalny asystent ,studiuje język szwedzki, biznes, prowadzi własną firme. Takie też były jej założenia od samego początku. Jej wiara, góralska upartość, sumienność i talent artystyczny doprowadził ja na tą właściwą drogę

gala 2018 1

W 2016 roku ukończyła w Szwecji Szkołę Biznesu, gdzie napisała w języku szwedzkim plan biznesowy ,który został zaakceptowany przez władze miasta. Mimo iż szwedzkie władze niechętnie akceptują artystyczne plany biznesowe, Halina Rosa odniosła sukces i poniownie otworzyła własną działalność gospodarczą. Została członkiem Stowarzyszenia Polaków OGNIWO oraz członkiem stowarzyszenia artystycznego ProformArt, gdzie czynnie bierze udział w wystawach i imprezach kulturalnych m.in w kiermaszach, wernisażach i pokazach mody folkowej, gdzie pokazuje swoje nowoczesne stroje regionalne, jeden z nich odbył się w Sztokholmie w Skansenie w maju i wrześniu 2018 i 2019 podczas obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Halina Bartoszek jest założycielką marki HALINA ROSA DESIGN .

Jest artystką ludową, malarką, przede wszystkim góralką, projektantką opatentowanych wzorów tekstylnych regionalnych, zwykłych i tekstylii. Jej ulubionym tematem w malarstwie i prokektowaniu są róże, z których tworzy niepowtarzalne wzory tekstylne, łącząc przy tym różne kultury świata, a jednocześnie pielęgnuje tradycję góralską w projektowaniu strojów regionalych z własnych tekstylii i wzorów promując podhalańską tradycję na całym świecie, między innymi w Polsce w Australii, gdzie 22.07.2017 odbył się wernisaż tworczości Haliny.

Halina Rosa jest jedną ze stylistek zespołu Taraka,dla których zaprojektowała koszule z góralskim akcentem dzięwięć sił /dziewięciornikami, które można zobaczyć w teledysku Grzegorza Halamy-,,Chwilówka,, czy w spektaklu Wia-gra Teatr Kamienica -Justnyny Sieńczyłło i Emiliana Kamińskiego.

Niejednokrotnie jej tekstylia i wzory występowały tež w kolekcji znanej folk fashion designer Anety Larysy Knap- Folk Design.

Jest pierwszą rodowitą góralką, która stworzyła wzór tybetowy w - trzy róże -z własnej sztuki ,nie zapożyczny z innych kultur oraz przeniosła motyw dziewięciornika z gorsetu góralskiego na teksytylia regionalne. Jej sposób na biznes to własna twórczość artystyczna i talent, który dał jej Bóg. Halina Rosa prokektuje dla znanych projektantów mody, którzy ubierają artystów scenicznych, prokektuje i sprzedaje tekstylia z własnym oryginalnym designem międzynarodowo.

Korzenie podhalańskiej kultury są dla niej najważniejsze. Kolekcje autorskie , są mieszanką jej artystycznego talentu i różnych kultur regionalnych. Ręcznie malowane róże, kwiaty,elementy folkloru podhalańskiego, mocne barwy są motywem przewodnim w jej kolekcjach.

ksiazka

W 2018.11.09 zostaje uhonorowana tytułem Ambasadorki Kobiet Biznesu za promowanie przedsiębiorczosći kobiet na świecie oraz odnoszenie wybitnych sukcesów w sferze biznesowej. Jest jedną z Polek, kobiet sukcesu z 15 krajów świata, współautorek drugiej edycji książki Kinga Langley “BIZNESOWE INSPIRACJE POLEK NA ŚWIECIE”, w której dzieli się swoją wiedzą, inspirując innych do działania oraz odniesienia sukcesów finansowych i osobistych. Jest autorką, współautorką i publicystką a przede wszystkim góralką. To kobieta, która zaczynała swoje biznesy od ZERA, a dziś cieszy się pełnią życia i z sukcesem prowadzi swoją firme w Polsce i za granicą,a wszystko to robi po to by pokazać jak Wielki jest Bóg w swoje dobrodziejstwa ,które nam daje , jak piękna jest nasza Polska i polska tracycja. Być Ambasadorem Polonii w Szwecji to dla niej misja jaką podjęła i kontynuuje. Kidyś ktoś powiedział .. jakby świata nie było ,byłoby skoda,a jesce więkso byłaby skoda, jaby nie było gór i góroli..

opr. mz