Fot. Anna SzopińskaNOWY TARG – POLSKA, UKRAINA, ROSJA, BIAŁORUŚ. Taka impreza wydarza się raz do roku i na długo zostaje przed oczami. Za tym wielokulturowym, zachwycającym widowiskiem z mnóstwem małych i młodych wykonawców po prostu się tęskni. I chwała Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, że już co roku w styczniu podejmuje się roli gospodarza tłumnej, kilkudniowej imprezy (bo galowy Koncert laureatów poprzedzają dwa konkursowe dni z przeglądami zespołów tanecznych, przesłuchaniami wokalistów i instrumentalistów.

Fot. Anna SzopińskaW IntershowFot. Anna Szopińska 2013 wzięło Fot. Anna Szopińskaudział ponad Fot. Anna Szopińska400 wykonawców Fot. Anna Szopińskaz Ukrainy, Fot. Anna SzopińskaRosji, BiałorusiFot. Anna Szopińska i Polski, Fot. Anna Szopińskaprzez Fot. Anna Szopińskadwa dni Fot. Anna Szopińskarywalizując Fot. Anna Szopińskaw tańcu Fot. Anna Szopińskaklasycznym, Fot. Anna Szopińskatańcu Fot. Anna Szopińskaestradowym, Fot. Anna Szopińskatańcu Fot. Anna Szopińskaludowym, tańcu Fot. Anna Szopińskai piosence, Fot. Anna Szopińskatakże wFot. Anna Szopińska kategoriach Fot. Anna Szopińskawokalnej i Fot. Anna SzopińskainsFot. Anna Szopińskatrumentalnej.

Zakończony Fot. Anna SzopińskarozdaniemFot. Anna Szopińska nagród koncert Fot. Anna Szopińskagalowy Fot. Anna SzopińskalaureatówFot. Anna Szopińska trwał ponad Fot. Anna Szopińskadwie godziny, Fot. Anna Szopińskaa publiczność Fot. Anna Szopińskawypełniła Fot. Anna Szopińskacałą salę Fot. Anna SzopińskaMOK-u, włącznie z przejściami, burzą braw nagradzając wdzięk i kunszt tancerzy, wokalistów, instrumentalistów, zespołów.

O ile w tańcu i w kategorii instrumentalnej prym wiedli goście zza wschodniej granicy, tak reprezentanci Polski (z przewagą wychowanków nowotarskiego Studia Septyma) triumfowali w kategoriach wokalnych. Razem z zespołem tanecznym na scenie wystąpił nawet juror – Piotr Cziornyj. Tancerze z Kazachstanu byli jak gorący powiew Orientu.

- Mamy nadzieję, że z nami będzie się już zaczynał każdy Nowy Rok na Podhalu – mówiła Natalia Nikitienko, dziękując burmistrzowi za przyjęcie artystycznych grup.

A oto wyniki XI Międzynarodowego Festiwalu Intershow 2013 w Nowym Targu:

dziecięcy taniec zespołowy
Mozaika-Ukraina, Odessa - I miejsce
Fiesta - Białoruś, Baranowiczi - II miejsce
Piruet-Ukraina, Połtawa - II miejsce

ludowy, sceniczny taniec zespołowy
Zarodinki, Rosja, Sosnowyj Bór, 1-kat. I miejsce
Łęczycanie, Polska, Łęczyca, 1-kat. - wyróżnienie
Odeska Szkoła Sztuki i Kultury, Ukraina, Odessa, 2-kat. - I miejsce
Wdochnowienie-Kazachstan, 2-kat. - I miejsce
Rosinka, Rosja, Baszkortostan, 2-kat. - III miejsce

taniec solowy
Ajguł Giłmutdinowa, Rosja, Baszkortostan, 2-kat. - II miejsce
Jekatierina Niedopiokina, Rosja, Baszkortostan 2-kat. - III miejsce

klasyczny taniec solowy
Anastazja Makarowa, Ukraina, Odessa 3-kat. - I miejsce
Elizawieta Martynowa, Ukraina, Odessa 3-kat. - I miejsce
Marija Andriejewa, Ukraina, Odessa 3-kat. - II miejsce

taniec nowoczesny, zespołowy
Piruet, Ukraina, Połtawa 1-kat. - III miejsce
Małe Kie, Polska, Łęczyca 1-kat. - wyróżnienie
Piruet, Ukraina, Połtawa 2-kat. - II miejsce

taniec nowoczesny-duety
Jewgienij i Natalia Ananko, Białoruś, Baranowiczi 3-kat. - I miejsce

balet zespołowy
Fiesta-Białoruś, Baranowiczi 2-kat. - II miejsce

duet
Ksenia Strielczienja i Makaryj Mielechowiec, Białoruś, Baranowiczi 1-kat. - II miejsce
Elizawieta Rudzkaja i Aleksiej Karolik, Białoruś, Baranowiczi 2-kat. - III miejsce

taniec estradowy
Mozaika, Ukraina, Odessa 1-kat. - II miejsce
Piruet, Ukraina, Połtawa 1-kat. - III miejsce
Wdochnowienie, Rosja, Kazachstan 2-kat. - III miejsce
Nika, Rosja, Moskwa 2-kat. – dyplom III stopnia

teatr
Zloty kluczyk, Rosja, Moskwa - Grand Prix

śpiew solowy
Olesja Jermolajewa, Rosja, Dzierżyńskij 1-kat. III miejsce
Marija Owsiannikowa, Rosja, Himki 3-kat. – dyplom III stopnia

zespołowy wokalno-taneczny
Wdochnowienie, Kazachstan 2-kat. - II miejsce
Wdochnowienie, Kazachstan 3 kat. - dyplom III stopnia

kwartet
Wiesieliki, Rosja, Moskwa 3-kat. – dyplom III stopnia

duet
Dominika Adamus i Michał Bojczuk, Polska, Kielce 3-kat. - III miejsce

śpiew solowy
Martyna Żygadło - I miejsce
Jekatierina Dydyszko, Białoruś, Baranowiczi 1-kat. - II miejsce
Marina Awsjukiewicz, Rosja, Moskwa 1-kat. - III miejsce
Aleksandra Jefriemowa, Rosja, Moskwa 1-kat. - dyplom I stopnia
Ludmiła Waraskina, Rosja, Moskwa 1-kat. - dyplom I stopnia
Martyna Plewa, Polska, Nowy Targ, Miejski Ośrodek Kultury 2-kat. - I miejsce
Anna Loranty Polska, Ostrowiec Świętokrzyski 2-kat. - I miejsce
Zuzanna Rosa, Polska, Kraków 2-kat. - I miejsce
Wiktoria Tracz, Polska, Nowy Sącz 2-kat. - I miejsce
Maria Luiza Leszczinskaja, Białoruś, Mińsk 2-kat. - II miejsce
Magda Panek, Polska, Nowy Targ, Miejski Ośrodek Kultury 2-kat. - III miejsce
Michał Bojczuk, Polska, Kielce, 2-kat. - III miejsce
Dinara Muratowa, Rosja, Tatarstan 2-kat. - dyplom II stopnia
Julia Gwiżdż, Polska, Nowy Targ, Miejski Ośrodek Kultury 2-kat. - wyróżnienie
Julia Jarząbek, Polska, Nowy Targ, Miejski Ośrodek Kultury 2-kat. - wyróżnienie
Matylda Tracz, Polska, Ostrowiec Świętokrzyski 2-kat. - wyróżnienie
Uliana Pieszkowa, Białoruś, Baranowiczi, 3-kat. - I miejsce
Weronika Stasiak, Polska, Wrocław 3-kat. - I miejsce
Aleksandra Ptaszek, Polska, Kielce 3-kat. - III miejsce
Anastazja Fiedorowa, Rosja, Tatrastan 3-kat. - III miejsce
Katarzyna Głowińska, Polska, Miejski Ośrodek Kultury Nowy Targ, 3-kat. - wyróżnienie
Kinga Pastuszka, Polska, Ostrowiec Świętokrzyski, 3-kat. - wyróżnienie
Hubert Kret, Polska, Miejski Ośrodek Kultury, Nowy Targ, 3-kat. - wyróżnienie
Iza Guroś, Polska, Nowy Targ, 4-kat. - I miejsce

śpiew ludowy solowy
Michał Bojczuk, Polska, Kielce, 2-kat. - II miejsce

śpiew jazzowy, solowy
Marta Skraba, Polska, Miejski Ośrodek Kultury, Nowy Targ 3-kat. - I miejsce

instrumentalny jazz-duety
Leonid Ilin i Daria Kowaliewa, Rosja Moskwa 3-kat. - dyplom I stopnia

klasyczne duety instrumentalne
Piotr German i Nikołaj Żabińskij, Rosja, Moskwa 2-kat. - I miejsce
Jana Demianskja i Julia Worobiej, Ukraina, Łuck 2-kat. - dyplom III stopnia
Olga Primaczenko i Elizawieta Zajcewa, Ukraina, Kijów 3-kat. - I miejsce
Jarosław Bych i Aleksandra Zajcewa, Ukraina, Kijów 3-kat. - I miejsce

instrumentaliści, soliści
Anna Popowa Rosja, Moskwa, 1-kat. - nagroda za debiut festiwalowy
Anna Tiemnowa, Rosja, Himki, 1-kat. - III miejsce
Kirył Kostyko, Białoruś, Baranowiczi 2-kat. - I miejsce
Nina Szkowieljuk, Ukraina, Łuck 2-kat. - I miejsce
Żan Cziernyj, Ukraina, Kijów 2-kat. - I miejsce
Nikołaj Żabinskij, Rosja, Moskwa 2-kat. - II miejsce
Zuzanna Rosa, Polska, Kraków 2-kat. - III miejsce
Liaman Sadychbiekowa, Rosja, Himki 2-kat. - dyplom I stopnia
Swietłana Nowikowa, Rosja, Himki 2-kat. - dyplom I stopnia
Sofija Miercalowa Rosja, Dzierżyńskij 2-kat. - dyplom II stopnia
Buałt Kaszapow, Rosja, Tatarstan 2-kat. - dyplom II stopnia
Elizawieta Zajcewa, Ukraina, Kijów 3-kat. - Grand Prix
Jarosław Bych, Ukraina, Kijów 3-kat. - I miejsce
Aleksandra Zajcewa, Ukraina, Kijów 3-kat. - I miejsce
Olga Primaczenko, Ukraina, Kijów 3-kat. - II miejsce
Lieonid Ilin Rosja, Moskwa 3-kat. - III miejsce