wystawa

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Podhalańskim.

 Druki ulotne z kolekcji Muzeum Podhalańskiego z cyklu „Podhalańskie Akcydensy II”

Już od 13 lipca 2020 r. w Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu można zobaczyć nową wystawę czasową pt. Kochana Stefanio, Drogi Jerzyku… Moc pozdrowień z historii miasta i świata na pocztówkach z kolekcji Muzeum Podhalańskiego i Moniki Jędrol.

Wystawa stanowi II część cyklu „Podhalańskie Akcydensy”, w którym prezentowane są Pocztówki z kolekcji Muzeum Podhalańskiego. To grupa akcydensów datowana na XIX i XX w. Są to pocztówki przekazywane przede wszystkim przez mieszkańców Nowego Targu, na których odnaleźć można treści zawierające zwykłe pozdrowienia, rodzinne wiadomości, życzenia świąteczne czy imieninowe, korespondencję służbową a także reklamacje.

Wśród pocztówek możemy odnaleźć wszystkie ich rodzaje, zaczynając od kart korespondencyjnych poprzez całostki czyli pierwsze karty pocztowe z nadrukowanym znaczkiem pocztowym. Kolejne z nich to karty okolicznościowe, świąteczne, imieninowe oraz widokówki.

Całą kolekcję uzupełniają widokówki przedstawiające Nowy Targ ze zbiorów nowotarżanina Pana Wojciecha Malinowskiego, na których możemy rozpoznać wiele ciekawych miejsc i krajobrazów naszego miasta.

Adam Łada Cybulski napisał kiedyś: Gdyby zaginęły wszystkie biblioteki, wszystkie galerye, wszystkie źródła, z których przyszłość czerpać kiedyś będzie mogła znajomość naszych czasów, a zachowały się trafem tylko ilustrowane karty pocztowe w tych czasach wydane – wystarczyłyby one zupełnie do odtworzenia dziejów naszej z końca XIX a początków XX w. europejskiej cywilizacji”.

Odwiedź Muzeum Podhalańskie by przekonać się samemu jak wiele informacji z dziejów Nowego Targu i świata odnajdziesz na prezentowanych kolekcjach.

 

kontakt:

Muzeum Podhalańskie

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rynek 1, Nowy Targ

źródło: Muzeum Podhalańskie