1ZAKOPANE. W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem odbył się pokaz filmu pt. „Wyprawa na Mnicha", który zdobył I nagrodę w Konkursie Filmu Polskiego podczas 10. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Film został wyróżniony spośród czternastu zgłoszonych w tej kategorii.

- Bardzo się cieszę, że możemy państwu zaprezentować ten film. Tym bardzie, że nie był jeszcze pokazywany w Zakopanem – mówiła witając licznie przybyłą publiczność, dyrektor biblioteki Bożena Gąsienica. – Ten film to niby zwykła relacja z wycieczki, ale po obejrzeniu, jak zauważył Jerzy Surdel, przewodniczący jury konkursu, można odczuć metafizykę sytuacji.
Spotkanie w bibliotece stało się okazją do rozmowy na temat filmu z jego reżyserem Maciejem Stasińskim oraz głównym bohaterem Józefem Pitoniem, który w żartobliwy sposób opowiadał o kulisach jego powstania. Znany przewodnik tatrzański i folklorysta, postanowił wejść na szczyt Mnicha z okazji swoich 80-tych urodzin. We wspinaczce towarzyszył mu kolega z górskich wypraw Jan Gąsienica – Roj obchodzący 70 –te urodziny oraz muzykanci Jan Szaflarski oraz Szymon Chyc Magdzin.
O wyjątkowości przedsięwzięcia świadczy nie tylko wyjątkowa okazja, ale także góralska oprawa wycieczki. Mnicha chyba po raz pierwszy zdobyto w góralskich strojach i przy dźwiękach kozy. Film, który jest zabawny i nostalgiczny zarazem, wypełniają komentarze, wspomnienia i anegdoty uczestników, a przede wszystkim cenne rady, jak przez długie lata zachować dobrą formę.
Pokaz filmu odbył się na wielkiej tablicy multimedialnej, zakupionej z ze środków pełnomocnika Burmistrza Miasta Zakopane ds. rozwiązywania problemów alkoholowych w celu realizacji programu spotkań edukacyjno–wychowawczych o czym poinformował publiczność wiceburmistrz Mariusz Koperski.