turcjaZAKOPANE. Dziś o godzinie 17 warto odwiedzić wystawę Kobierce wschodu z daru Anny Kulczyckiej w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich przy Drodze na Koziniec. Będzie można przenieść się do dalekiej ciepłej Turcji i posłuchać opowieści o tym pięknym kraju, jego sztuce, kulturze, zabytkach, tych muzułmańskich, jak i chrześcijańskich.

Turcja to kraj pełen kontrastów, przyjazny Polakom. Nie wolno zapominać, że już w czasie zaborów był to jeden z nielicznych krajów sprzyjający sprawie polskiej, który nigdy nie uznał rozbiorów Rzeczypospolitej. To w Turcji mogli bezkarnie działać ci, którzy sprzeciwiali się zaborcom. W Turcji swych przedstawicieli miały rządy powstańcze: powstań listopadowego i styczniowego. To w niej działał Hotel Lambert, w 1855 roku utworzono Dywizję Kozaków Sułtańskich, a w 1877 roku – Legion Polski.
Nie można i nie wspomnieć o generale Józefie Bemie, który jako Murat Pasza zdobył wysoką rangę w wojsku tureckim zostając generałem, czy o Adamie Mickiewiczu i Michale Czajkowskim, którzy to w Turcji prowadzili działalność polityczną. Również to na terytorium Turcji trafił Marian Langiewicz, dyktator powstania styczniowego, który tu już został. Jego grób znajduje się w Stambule.
Także już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stosunki obu krajów były bardzo przyjazne. Od 1920 roku Polska ma nieprzerwanie w Turcji swe przedstawicielstwo. W okresie międzywojennym kwitła współpraca gospodarcza, ponownie ożywiła się końcem XX wieku, gdy na mocy umowy z 1999 roku ustanowiono strefę wolnego handlu.
Nie należy też zapominać, że to w Turcji po Katastrofie Smoleńskiej z kwietnia 2010 roku ogłoszono żałobę narodową.
Dziś w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich przy Drodze na Koziniec 8 o godzinie 17 rozpocznie się kolejny wieczór na wystawie KOBIERCE WSCHODNIE Z DARU ANNY KULCZYCKIEJ. - Będzie to spotkanie z Panią dr Beatą Biedrońską-Słotową, specjalistką tkanin orientalnych, na którym opowie o swoim trzytygodniowym pobycie w Turcji, sponsorowanym przez Turkish Cultural Foundation. Wraz z Panią dr Beatą Biedrońską-Słotową, jako przewodnikiem podziwiać będziemy zabytki architektury i sztuki tego niezwykłego miasta, leżącego na dwóch kontynentach i łączącego na swoim terytorium obiekty kultury chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Wstęp na spotkanie w cenie biletu do Galerii – wyjaśniają organizatorzy i zachęcają:
„Kto nie słyszał o pięknie „Hagia Sofia" czy „Błękitnego Meczetu"? W Stambule znajdują się też inne niezwykle interesujące obiekty, jak meczet Sulejmana, zbudowany na zespole cystern wypełnionych wodą (co daje mu wytrzymałość na tektoniczne wstrząsy), kościół Św. Sergiusza i Bachusa, wille, pałace, cysterny, bazary i wiele innych... Prezentacja będzie niezwykłą podróżą krętymi uliczkami, pomiędzy siedmioma wzgórzami, gdzie niegdyś jedynie pochodzący z Lechistanu powożący umieli z fantazją i pędem prowadzić orszak weselny sułtańskiej córki. nie wywracając wozów. Zajrzymy też do muzeów, w tym do domu, w którym Adam Mickiewicz zakończył życie marząc o niepodległej Polsce".