unnamed

Trwa 52 Zjazd Związku Podhalan.

Wierni tradycji górale som

Wiara i męstwo to nasa broń

Dumę i honor krzewimy haw

W ojcyźnie nasej strzec bedziemy góralskich prawd

 

W siedzibie Domu Kultury i Sportu w Myślenicach zebranych powitał dotychczasowy prezes pan Andrzej Skupień, który przewodził góralom przez dwie trzyletnie kadencje. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego oraz Hymnu Górali głos zabrał kapelan Związku Podhalan ks. Stanisław Zązel, nawiązując do prof. Tishnera oraz pontyfikatu Jana Pawła II.

Zebranych czekają wybory Głównej Komisji Rewizyjnej, Głównego Sądu Koleżeńskiego, a przede wszystkim nowego Prezesa Związku Podhalan. Swoją kandydaturę na Prezesa Związku Podhalan potwierdziło dwóch kandydatów: Julian Kowalczyk oraz Robert Chowanniec.

 

Julian Kowalczyk pochodzący z Łapsz Niżnych, prezes Spiskiego Oddziału Związku Podhalan w Polsce, redaktor naczelny gazety „Na Spiszu” oraz „Podhalanin, wiceprezes Związku Polskiego Spisza, wieloletni wiceprezes i członek Zarządu Głównego Związku Podhalan, autor książek i współtwórca filmów o tematyce regionalnej. W ostatnim czasie dzięki zaangażowaniu kol. Juliana Związek Podhalan wydał „Księgę Górali Polskich” oraz realizuje zadanie pt. „Audiowizualne przedstawienie Górali Polskich i ich kultury”, którego efekty można na bieżąco oglądać na naszej stronie internetowej i facebook.Julian Kowalczyk to kandydat

z ramienia Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan, popierany przez ustępującego prezesa Andrzej Skupnia

Jego kontrkandydatem jest Robert Chowaniec, pochodzący z Poronina działacz regionalny. Przez dwie kadencje był Prezesem, a obecnie jest Wiceprezesem Oddziału Poronin, a także jego honorowym prezesem,współorganizator i inicjator zbiórki na rzecz pomocy szpitalom w czasie pandemii, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury Podhalańskiej „REGLE” i Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Na Grapie” . kol. Robert Chowaniec z kolei popierany jest przez poprzednich Prezesów Związku Podhalan Macieja Motora-Greloka oraz Jana Hamerskiego.

Kandydaci do Głównej Komisji Rewizyjnej oraz Głównego Sądu Koleżeńskiego zostaną wyłonieni z Sali.

Władze Związku Podhalan w Polsce wybierać będzie około 300 delegatów – czytamy na stronie Związku Podhalan.

 

fot: Związek Podhalan