Rzeźba Eugeniusza Boguckiego Fot. Anna SzopińskaNOWY TARG - POLSKA POŁUDNIOWA. W obfitości prac na pokonkursowej wystawie mogło im być za ciasno. Dziewiątka laureatów tegorocznej edycji Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej doczekała się swoje własnej ekspozycji.

Rzeźba Zdzisława Słoniny Fot. Anna SzopińskaZdobi Od lewej: Gabriel Wolski (komisarz wystawy) Barbara Pachniowska (dyrektor MOK), Julian Klamerus (laureat) Fot. Anna Szopińskaona teraz Jadwiga Broczkowska Fot. Anna Szopińskahole Julian Klamerus Fot. Anna Szopińskanowotarskiego Klamerusowy Chrystus Fot. Anna SzopińskaMOK-u i jest Obraz na szkle Zofii Mirek Fot. Anna SzopińskadodatkowąObrazy Jadwigi Broczkowskiej Fot. Anna Szopińska nagrodą Klamerusowe objawienie Fot. Anna Szopińskadla autorów Jaw Dikh (Chodź za mną) Juliana Klamerusa Fot. Anna Szopińskanajwyżej Jaw Dikh (Chodź za mną) Juliana Klamerusa Fot. Anna Szopińskaocenionych Kolędnicy Ryszarda Dasiewicza Fot. Anna Szopińskadzieł, twórcówSowa Ryszarda Dasiewicza Fot. Anna Szopińska z różnych Praca Marka Bychawskiego Fot. Anna Szopińskamiejsc Praca Marka Bychawskiego Fot. Anna Szopińskapołudniowej Praca Marka Bychawskiego Fot. Anna SzopińskaPolski, a Obraz Teresy Rogoń Fot. Anna Szopińskanawet z Pastelowy pejzaż Elżbiety Kolusz Fot. Anna Szopińskadalsza, bo Konkurs zatacza coraz szersze kręgi.
Teresa Rogoń z Nowego Sącza wyspecjalizowała się w tkactwie artystycznym, ale teraz zamiłowaniem maluje, inspirowana zarówno pięknem przyrody krajobrazu, architektury, jak i tematyką sakralną.

Człowiekiem wielu talentów jest Julian Klamerus, członek artystycznego rodu z Zakopanego, przewodnik, wspinacz, etnograf, rzeźbiarz, malarz, poeta, ktoś o albertyńskiej wrażliwości na ludzką biedę. Oryginalne kolaże tworzy on z materiałów i przedmiotów niepotrzebnych, wyrzuconych, zdefragmentowanych, odmajdując w nich nowe treści.

Dla obdarzonego fenomenalną pamięcią i wielką wrażliwością gliwiczanina Ryszarda Dasiewicza sztuka była terapią pozwalającą kiedyś wyjść z dziecięcego autyzmu. Uprawianie linorytu do dziś jest dla niego szkołą cierpliwości, uspokojeniem, sposobem wyrażania refleksji. Dojrzałe prace tego nieprofesjonalnego artysty nieraz zdobywały nagrody w różnych konkursach.

Też wielokrotnie nagradzany krakowianin Marek Bychawski, autor rzeźb-obrazów obecnych już wielu kolekcjach, nawet za oceanem, to z kolei inżynier, który w swoich rzeźbach sięga do baśniowych motywów przetworzonych w wyobraźni. Sztuka jest dla niego ucieczką w kolorową, fantastyczną krainę jak ze snu.

Zdzisław Słonina, animator kultury i opiekun twórców ludowych w Świątnikach Górnych, to autor polichromowanych, bajecznie kolorowych rzeźb w drewnie – scenek z wiejskiego życia. Podobnie jak inny rzeźbiarz – Eugeniusz Bogucki w nowotarskim Klubie Plastyków Amatorów obecny od początków swojego tworzenia – jest już dobrze rozpoznawalny po stylu.

Jadwiga Broczkowska rodem ze Skierniewic, ekonomistka z wykształcenia, swojej malarskiej pasji mogła oddać się dopiero na emeryturze. Na wystawie laureatów można oglądać jej olejne obrazy tworzone z wyraźnym zamiłowaniem do natury i tradycji.

Na płótnie, ale i na szkle maluje Zofia Mirek, obracając się w kręgu sakralnych motywów i ludowej ornamentyki.

Dzięki wystawie-nagrodzie laureatów Konkursu można poznać przez większą ilość dzieł, dobieranych przez nich samych, a więc najbardziej reprezentatywnych dla tych dziewięciu ciekawych twórczych osobowości.