plakat 1 3

Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu z okazji święta odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszają na plenerowa wystawę: „Dla uczczenia wielkiej chwili…”

„Czarny i biały, biały i czerwony. Podhalański krajobraz wolności na dawnych fotografiach z kolekcji Muzeum Podhalańskiego”. To wystawa, której tytuł nawiązuje do lokalizacji naszego Miasta, pięknie usytuowanego nad Czarnym i Białym Dunajcem, na tle dziejów Polski.

W przestrzeni publicznej Nowego Targu odnaleźć mogą Państwo dawne czarno-białe fotografie miasta, na których tematem wiodącym jest umiłowana wolność. We wrześniu tego roku w osiemdziesiątą pierwszą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej zaprezentowaliśmy pierwszą część fotografii pięknych gorczańskich widoków, a także zdjęć upamiętniających wydarzenia związane z politycznym aspektem wolności naszego kraju. Na wschodnim skwerze nowotarskiego rynku oglądać można fotografie z okresu okupacji niemieckiej w naszym mieście, jakże kontrastujące z gorczańskimi widokami, które bez względu na sytuację polityczną panującą w kraju tak bardzo pociągają serce ku wolności.

Dla uczczenia wielkiej chwili… tym razem, nawiązując do roku 1918 i sto drugiej rocznicyodzyskania niepodległości, prezentujemy Państwu kolejne fotografie z naszego miasta, inspirując się słowami odezwy Prezesa Rady Powiatowej w Nowym Targu, którą to 3 listopada 1918 r. opublikowano na łamach „Gazety Podhalańskiej”. I tym razem wraz z naszymi fotografiamioddajemy Państwu niezwykły krajobraz naszego miejsca na ziemi.

Jak często masz okazję wspominać dawne dzieje i historię Nowego Targu czy też osoby, które przyczyniły się do szeroko pojętej wolności naszego kraju i miasta? Jakie kwestie wolnościowe na tle naszego kraju odnajdziesz w obrazach? Świętujmy wspólnie i tym razem pytając wciąż na nowo, co niesie ze sobą wolność. Doceniajmy ją.

Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu, Ratusz, Rynek 1