2021 02 22 powstanie chocholowskie rekonstrukcja9918

W 175 rocznicę Insurekcji pod Tatrami w Chochołowie zorganizowano specjale uroczystości upamiętniające powstanie. Odsłonięto także pamiątkową tablicę.

Podczas weekendu w Chochołowie mieszkańcy wsi świętowali 127 rocznicę powstania Chochołowskiego. - Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń skalnego Podhala. Jako jedyne wydarzenie z terenu Podhala, które trafiło do podręczników historycznych – mówił Marcin Ratułowski, wójt gminy Czarny Dunajec.

W tym roku rekonstrukcja w pełnym zakresie scenariusza nie była możliwa ze względu na obostrzenia. Odsłonięta została jednak tablica, upamiętniająca wydarzenia, które miały miejsce w nocy 21/22 lutego 1846 roku.

Mieszkańcy Chochołowa zaznaczają, że cała wieś pamięta i żyje tymi wydarzeniami. - Chodziłem do szkoły im. Powstańców, stoi pomnik, wszystkie zawody sportowe były ich imienia. Człowiek tym żył i nie wyobrażam sobie, żeby tych uroczystości nie obchodzić w lutym – zaznacza Andrzej Stanek, prawnuk Wojciecha Koisa, który uczestniczył w powstaniu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.