IMG 3413

Już w najbliższy wtorek w Zakopanem i Żywcu, ruszają zdjęcia do kolejnego filmu Szymona J. Wróbel, autora m.in. takich dokumentów jak „Jego oczami” o ks. Tischnerze, którym pokazywany był również poza granicami Polski, czy „Z domu..”, który do dziś można oglądać na ekranach TVP Kulturze.

- Bardzo się cieszę, że ze zdjęciami do kolejnego filmu dokumentalnego wracam na południe Polski. Na Podhalu spędziłem masę fantastycznych chwil pracując nad filmem "Jego Oczami" o ks. Tischnerze. Teraz na Podhalu wraz z ekipą będziemy gościć znacznie krócej, ale na pewno wrócą fantastyczne wspomnienia pięknych widoków i gościnnych mieszkańców.- mówi Szymon J. Wróbel dziennikarz, autor książek i filmów dokumentalnych.

„Jukace. Magiczna historia.”, to będzie film o pasji, tradycji, wartościach, czyli o unikatowej grupie obrzędowej, która zdarzyła się na Żywiecczyźnie, ale zdarzyć się mogła w każdym miejscu w Polsce. Jukace, barwne stroje, magiczne maski i piękna historia wielu pokoleń, która przetrwała do dziś!

foto. Przemysław Burczka

W filmie poznamy m.in. pasjonatów, kawalerów, którzy są kolejnym pokoleniem Jukacy i z uśmiechem starają się dbać o przetrwanie tej wyjątkowej tradycji. Okiem kamery spojrzymy, to, co, na co dzień umyka oczom turystów, przyjeżdżającym na wydarzenia związane z bohaterami filmu.

Kolejne tradycje znikają z oczu mdłych pokoleń mieszkańców naszych wisi i miast. Wirtualny świat i pandemiczny okres nie sprzyjają pobudzaniu zainteresowania lokalnymi tradycjami, ten film ma pokazać, że może być inaczej.

Producentami filmu są: Miasto Żywiec, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej. Szymon J. Wróbel: dziennikarz, współpracował m.in. z krakowskim Dziennikiem Polskim, Lounge Magazynem, TVN Style, TVP Kraków, czy Miastem Muzyki RMF. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych „Jego Oczami”, „Z domu…”, „Ojciec, czyli o Pieronku”, oraz filmu "Pamiętajcie!". Jako autor debiutował książką „Jego oczami”, a w 2018 roku ukazała się jego druga książka "Ojciec, czyli o Pieronku", która trafiła na listę bestsellerów Empiku. Początkiem 2018 rokuotrzymał tytuł „Osobowość roku 2017” w kategorii Kultura w powiecie Żywieckim. W plebiscycie Dziennika Zachodniego. Obecnie w Radiu Bielsko prowadzi audycję o książkach "Pozycja Obowiązkowa na weekend".

mat. prasowy