P3810773NOWY TARG. Dziś mija 675 lat od dnia, kiedy z Bożej Łaski Król Polski Kazimierz Wielki nadał prawa miejskie osadzie w widłach Dunajców. Miasto akcentuje te urodziny modlitewnie, koncertowo, wystawowo i… kwietnie.

Z okazji jubileuszu dziś o godzinie 18.00, w kościele pw. Św. Katarzyny, będzie sprawowana uroczysta Msza św. w intencji Miasta i jego Mieszkańców.  

Do posłuchania on-line Chór „Gorce” Towarzystwo Śpiewacze przygotowało dofinansowany z budżetu miasta koncert do obejrzenia i posłuchania pod linkiem:

https://drive.google.com/file/d/1KGkzsZoNJYV-cnijdfw11t7Y0x9bIFfB/view?usp=drivesdk

Realizacja nagrań - Piotr Wojtusiak

Zdjęcia - Piotr Cudzich, Krzysztof Piwowarski

Montaż - Piotr Cudzich

Na rynku natomiast, nieopodal ławeczki ze spiżową Hanka, stanęła Kwietna Dama. Takiej kwitnącej spódnicy, w tonacji herbu miasta, nie tak strojna koleżanka może jej pozazdrościć. Ale wiadomo, że ulotne piękno dotrwa tylko do końca lata, a mróz i śnieg zdecydowanie lepiej jednak znosi ta pierwsza. Wszakże póki Kwietna Dama zdobi płytę rynku – wiele pań fotografuje tę urokliwą kompozycję lub pstryka sobie z nią selfie. Cały rynek jest zresztą ładnie ukwiecony.

P3810772

A 29. czerwca, na piętrze Muzeum Drukarstwa,  zostanie otwarta okolicznościowa wystawa „Nowotarżanie mają głos” i będzie ją można oglądać do końca września. Przy wernisażu panowie Antoni Nowak i Janusz Stopka przypomną, jak jak Nowy Targ świętował swoje 650-lecie – na podstawie druków ulotnych, filmów, wspomnień, wydawnictw. Planowane tam prezentacje przedstawią z kolei: Katarzyna Pajerska, Zuzanna Majorczyk i Mateusz Skupień. 

Jubileuszowy rynek

Fot. Anna Szopińska