marynarzer1RABKA-ZDRÓJ. 8 marca (w piątek), o godz. 21, Stowarzyszenie Lokomotywa serdecznie zaprasza na koncert Jacka „Bielasa" Bieleńskiego z zespołem Marynarze.

marynarzer2Odbędziemarynarzer3 się on Plakat koncertuw restauracji „Retro Bil" (ul. Jana Pawała II 37).

„Bielas" i Marynarze to „supergrupa" utworzona przez znanych łódzkich muzyków współtworzących miejski underground. Muzycy formacji są od lat obecni na polskim rynku, chociaż „Marynarze" to ich pierwsza wspólna kolaboracja. Wspólne muzykowanie przerodziło się w końcu w konkretny projekt, gdzie znakomitym tekstom Bieleńskiego towarzyszy akompaniament z rockowym pazurem. Motorem napędowym łódzkiego okrętu jest Jacek Bieleński i jego bezkompromisowe teksty pełne prawdy o życiu i przewrotnego humoru.

„Bielas" znany ze swoich wcześniejszych zespołów Plastic Bag i Pafullon jest przede wszystkim „tekściarzem". Jego piosenki śpiewa wielu znanych polskich artystów od Fiolki po Marylę Rodowicz, a międzypokoleniowy hit lat 80-tych "Dentysta Sadysta" w wykonaniu Różowych Czubów ze słowami Bieleńskiego bije obecnie rekordy oglądalności w serwisie YouTube.

„Marynarze Łodzi", to prawdziwy rock'n'rollowy zespół w najlepszym rozumieniu tych słów. To powrót do czasów, kiedy koncerty grano używając wyłącznie gitarowych i wokalowych wzmacniaczy, cały sprzęt był analogowy i nie było ani znanych producentów ani elektronicznych zabawek pozwalających każdemu nagrać płytę we własnym domu. Ta niezwykle żywa muzyka to połączenie tradycji bluesa i country z elementami punk, ale przede wszystkim to czysty rock'n'roll. Marynarze sami nigdy nie wiedzą jak skończy się piosenka, którą zaczynają grać na koncercie, ile zwrotek zaśpiewa Jacek ani co jest następne na set liście, której nigdy nie przygotowują. Frontman na bieżąco aranżuje utwory, a wytrawni muzycy zespoleni ze swoimi instrumentami czujnie wpasowują się w klimat danej chwili. To wszystko sprawia, że koncerty grupy są niepowtarzalne i wyjątkowe.

Za gitarę odpowiedzialny jest Robert Tuta – weteran alternatywnej sceny – multiinstrumentalista, członek zespołu Agressiva 69, znany również ze współpracy z zespołami Hedone oraz 1984.

Charakterystyczne, melodyjne i niepodrabialne riffy basu to zasługa Wojtka Michalca, gitarzysty i basisty, członka obsypanego nagrodami zespołu Cool Kids of Death.

Za perkusją, której zadaniem jest okiełznanie wszystkich artystów, z powodzeniem zasiada wszechstronny Piotrek Gwadera, perkusista formacji L.Stadt. Jest również akordeonistą i kompozytorem muzyki filmowej.

Jacek Bieleński (rocznik 1951) to swoisty artystyczny fenomen miasta Łodzi. Polski, muzyczny odpowiednik Toma Waitsa; literacki odpowiednik Charlesa Bukowskiego. Prawnuk napoleońskiego generała, wnuk przedwojennego wiceprezydenta Łodzi; syn dziennikarki i modelki. „Grzesiuk Piotrkowskiej", „Książę Nocy", „Marynarz Łodzi" – to tylko niektóre z poetyckich epitetów, które w malowniczy sposób oddają charakter tego kontrowersyjnego artysty. Poeta, tekściarz, kompozytor, prozaik, scenarzysta filmowy, aktor, organizator oraz pomysłodawca wydarzeń kulturalnych. Od ponad 11 lat prowadzący scenę klubu Łódź Kaliska. Na scenie pojawiał się m.in. z Tomaszem Stańko, Jorgosem Skoliasem, Stanisławem Sojką, zespołami YeShe i Kinior Sky Orchestra. Jego pasjami są buddyzm, kobiety i podróże. Bawi się modą, lansuje trendy jak choćby Czapkę Widkę, inicjatywę, którą oprócz Jurka Owsiaka czy Kory Jackowskiej podchwyciła Ultra Violet - muza Andyego Warhola oraz Emilie Benes–Brzezińska. Łodzianin wpisany na stałe do historii podziemno-podwodnego miasta. Z wykształcenia i zamiłowania do obrazków scenarzysta filmowy.

Jego teksty często poruszają wiele tematów na raz. Fantazje erotyczne potrafią przeplatać się z refleksją o ulicy i drwiną z wakacyjnych pocztówek. Przypominają wtedy postmodernistyczne puzzle, które trzeba samemu ułożyć. Zabawy słowne mieszają się z brutalnym językiem pełnym celnych kontrastów. Wszystko to powiedziane, wykrzyczane lub zanucone z chrypką. Jego twórczość to wybuchowa mieszanka szorstkiej, sowizdrzalskiej i momentami nieco nieobyczajnej poezji i wyrafinowanej, często jazzującej kompozycji. To żywa, łódzka legenda, postać niezwykle wyrazista, wielobarwna i anegdotyczna. Uwielbiany przez aktorów, malarzy i artystów wszelkiej maści, muzyk i wokalista, którego występy nigdy nie są takie same. Bieleński uwielbia bowiem wchodzić w dialog z publicznością, bawić się formą i przedstawiać swój indywidualny teatr i kreacje często komentujące aktualne wydarzenia i nastroje społeczne.

Tak więc: Jacek „Bielas" Bieleński i Marynarze 8 marca (piątek), godzina 21, restauracja Retro Bil, Rabka-Zdrój, ul. Jana Pawła II 37, bilety 15 zł, info: 787 387 424, www.lokomotywa.org.

 

http://www.youtube.com/watch?v=C9myO3Y67wg

 

http://www.youtube.com/watch?v=NAAI1FlGlyU