Fot. Anna SzopińskaNOWY TARG. Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu zaiste staje się Podhalańską Filharmonią. Teraz już co miesiąc uczniowie i nauczyciele zapraszają na efektowne koncerty. Po raz pierwszy jednak porwali się na monograficzny koncert z wykonaniami trudnych utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta. I sprostali temu ambitnemu zadaniu „na pięć", przy rekordowej frekwencji słuchaczy.

Fot. Anna SzopińskaProgramFot. Anna Szopińska koncertu Fot. Anna Szopińskaobejmującego Fot. Anna Szopińskautwory wokalne Fot. Anna Szopińskai instrumentalne Fot. Anna Szopińskaodzwierciedlał Fot. Anna SzopińskawszechstronnośćFot. Anna Szopińska XVIII-wiecznego Fot. Anna Szopińskageniusza. Fot. Anna SzopińskaZespół wokalny Fot. Anna Szopińskawystąpił pod kierunkiem artystycznym Ewy Kowalczyk, a orkiestra – pod dyrekcja Marty Łapczyńskiej. W takim zbiorowym wykonaniu zabrzmiały „Ave Verum Corpus" i „Agnus Dei" z mszy koronacyjnej. Solo śpiewała Emilia Żurek.

W ariach z mozartowskich oper mieli okazję popisać się swoimi możliwościami głosowymi Jakub Szewczyk – bas i Jakub Pawlik – tenor.

Sonatę fortepianową F-dur z talentem wykonał Maciej Kiełpiński. Sonatą czarował też duet wiolonczelowy.
Kulminacją mozartowskiego wieczoru stał się natomiast koncert fortepianowy C-dur, wykonany przez dwie solistki – Joannę Szczerbę i Annę Kenig, z towarzyszeniem orkiestry.

Ponieważ utwory Mozarta wymagają od wykonawców dużej sprawności technicznej i wysokich muzycznych uzdolnień – taki koncert był dla szkoły dużym wyzwaniem, przedsięwzięciem ambitnym i mobilizującym. Jednocześnie – okazją do zaprezentowania wysokich, profesjonalnych umiejętności. Rzadko kiedy klasyka wiedeńskiego można słyszeć w tak bogatej obsadzie i instrumentacji, w tylu utworach solowych, ile zabrzmiało ze sceny w pełni już zasługującej na miano Podhalańskiej Filharmonii.