Z pierwszych prób Fot. Piotr TwardowskiNOWY TARG. Próby już się zaczęły. Zgłaszają się kolejni chętni instrumentaliści (w tym również panie). Świeżo upieczony absolwent III edycji Studium dla Kapelmistrzów Orkiestr Dętych w Nowym Sączu, nowotarżanin Marcin Musiak, podjął próbę reaktywowania takowej w stolicy Podhala. Wszystko wskazuje, że zamysł się powiedzie.

Z pierwszych prób Fot. Piotr TwardowskiGala Z pierwszych prób Fot. Piotr Twardowskiwręczenia Z pierwszych prób Fot. Piotr Twardowskidyplomów Z pierwszych prób Fot. Piotr Twardowskidla absolwentów Fot. z archiwum MCK Sokół w Nowym Sączuodbyła się Fot. z archiwum MCK Sokół w Nowym Sączuw sali Fot. z archiwum MCK Sokół w Nowym Sączukoncertowej Fot. z archiwum MCK Sokół w Nowym SączunowosądeckiegoFot. z archiwum MCK Sokół w Nowym Sączu MCK Sokół, które prowadziło dwuletnie Studium. Zajęcia praktyczne prowadzili tam wybitni muzycy wojskowi min.: płk Franciszek Suwała - dyrygent orkiestr wojskowych, wieloletni komendant Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku, autor wielu ciekawych utworów na orkiestry dęte. Dyplomy odebrało 29 słuchaczy z całej Polski, wśród nich i nowotarżanin.

- To były dwa lata ciężkiej pracy, którą mimo trudności będziemy wszyscy mile wspominać - mówi Marcin. - Ponadto niesamowicie wszyscy w grupie związaliśmy się ze sobą i z naszymi wykładowcami. I choć piękna uroczystość zakończenia, to w tym wszystkich było trochę smutku, że to jednak koniec.

Jesienią nowi mistrzowie batuty przez cztery dni prezentowali swoje umiejętności przed komisją egzaminacyjną, której przewodniczył dyrektor MCK Sokół - Antoni Malczak. Na ustnym egzaminie trzeba było się wykazać wiedzą o muzyce, kulturze i pracy instruktora. Należało też przygotować pisemną pracę dyplomową, poświęconą instrumentacji utworu na orkiestrę dętą. Każdy przyszły dyrygent musiał też zademonstrować próbę i poprowadzić Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej. Każdy z egzaminowanych musiał również wykonać musztrę, szyki paradne i ceremoniał oficjalny z orkiestrą złożoną ze słuchaczy kursu. Głównym organizatorem tej formy kształcenia był starszy instruktor z MCK Sokół Stanisław Migacz.

Uroczystą galę wręczenia dyplomów absolwentom rozpoczął pasjonujący koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, pod batutą naczelnika Orkiestry ppłk SG dr Stanisława Strączka. Wypełniona po brzegi sala koncertowa "MCK Sokół" w całkowitej ciszy, niemalże w bezruchu, wsłuchiwała się w majestatyczne brzmienia utworów orkiestrowych, które po zakończeniu nagradzała gromkimi brawami. Wydarzenie było wielkie, bowiem taki koncert nie jest codziennością.

Kolejnym punktem doniosłego wieczoru było wręczenie dyplomów dla absolwentów studium. Wręczone zostały również odznaczenia Zasłużony Kulturze "Gloria Artis", które otrzymali Wiesław Olejniczak (dyrygent Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej) i wspomniany wyżej ppłk Stanisław Strączek (kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej SG i Orkiestry Ogniska Muzycznego w Łącku). Wręczono również odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej, a są wśród odznaczonych są: Eugeniusz Baran, Jerzy Ciaćko, Stanisław Gawor, Robert Kozłowski, Józef Obstarczyk.

W finale wieczoru artystycznego widowni zaprezentowali się absolwenci w roli dyrygentów, prowadząc wspaniałą Orkiestrę Straży Granicznej. Można było usłyszeć najpiękniejsze melodie skomponowane i opracowane specjalnie dla orkiestry przez wybitnych muzyków, którzy byli także wykładowcami Studium.

Nowy kapelmistrz nowotarskiej Orkiestry Dętej, Marcin Musiak ma zatem szerokie pole do popisu. Wiedzę teoretyczną i praktyczną trzeba mu teraz przełożyć na język codzienności. Pierwsze jego starania przyniosły już efekt. O dziwo, okazało się, że w mieście i w okolicy jest sporo młodych ludzi, którzy grają na instrumentach dętych, lub chcą grać, tylko nie mieli ku temu okazji.

Próby miejskiej orkiestry odbywają się w każdy poniedziałek w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na próby, a w celu zdobycia dokładnych informacji można się kontaktować z kapelmistrzem pod numerem: 889 651 486 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

opr. Piotr Twardowski