armia0NOWY TARG. Zespół ARMIA podczas swojej strasy koncertowej "Podróż na Wschód" odwiedzi stolicę Podhala. Koncert odbędzie się w Klubie Muzycznym Dudek w sobotę 9 marca. Występy artystów zaczynają się od godz. 19, a bilety warto nabyć w przedsprzedaży.

Tym razem zespół wystąpi w rozszerzonym, siedmioosobowym składzie. Można będzie – w cenie 30 zł w przedsprzedaży (w klubie) lub 35zł w dniu koncertu – posłuchać na żywo utworów z najnowszej płyty „Podróż na Wschód" wydanej w listopadzie 2012 roku. Zawiera ona wybrane kompozycje zespołu, często w nowych odsłonach, niektóre w aranżacjach akustycznych, od "Aguirre" z pierwszej płyty, przez "Popioły" i "Dom przy moście" po "Green" z albumu "Freak". Oczywiście Armia na swoich koncertach gra nie tylko utwory z płyty, armia1armiaktórą promuje, ale także z całego repertuaru zespołu. Zanim zagrają dla swoich fanów wystąpi lokalny zespół OMERTA SF (Sudestra Familia) Nowy Targ/Zakopane, nowy projekt starych wyjadaczy z Huge, Blindside, Rise, Mistake, End of Silence. Jak sami mówią - prezentują 'soczysty hardcore'. Pierwszy koncert pod tym szyldem! :-)
Zespół Armia powstał w 1984 roku w wyniku spotkania trzech artystów polskiej sceny niezależnej: Tomasza Budzyńskiego, Roberta Brylewskiego i Sławomira Gołaszewskiego. Przez ponad ćwierć wieku funkcjonowania zespołu wielokrotnie zmieniał się jego skład. W szeregach Armii przez te wszystkie lata wspólnego grania znalazło się wielu zasłużonych dla polskiej sceny rockowej muzyków. Wokalista i jeden z założycieli zespołu od lat pozostaje niezmienny. Obecnie występują w pięcioosobowym składzie, jednak czasem – jak będzie to miało na koncercie w Nowym Targu – zespół gra w poszerzonym składzie.
Trudno zaklasyfikować muzykę Armii do jakiegokolwiek gatunku. To muzyka, która nie daje się zaszufladkować. To synergia energetycznego rocka, folku, free jazzu i awangardy, zawierająca cytaty z muzyki klasycznej i ludowej. W muzyce, którą tworzą od początku pojawiają się instrumenty nietypowe dla współczesnego rocka: fortepian, flet, wiolonczela, skrzypce, oraz instrumenty etniczne - didgeridoo, dzwonki czy dzbanki. Zespół zszokował nawet swoich fanów wprowadzając do instrumentarium waltornię, która jak się później okazało – zdefiniowała nieprzeciętne brzmienie Armii. Ale na tym nie kończy się unikalność zespołu. Również teksty Tomasza Budzyńskiego nie są typowe, gdyż mają charakter poetycki. Przekaz – jak podkreśla sam autor – ma być duchowy. Skłaniają więc swoich słuchaczy do zatrzymania się na moment i refleksji nad sensem życia. Inspiracją do ich napisania mogła być zarówno Biblia jak i Tolkien, czy polskie baśnie i kreskówki. Artysta czerpie natchnienie również z twórczości postaci i artystów takich jak: Samuel Beckett, Frantz Kafka, Artur Rimbaud, Martin Buber, czy Mistrz Eckhart. Armia znana jest więc z koncertów o niepowtarzalnej atmosferze. Można się o tym przekonać zapoznając się z jednym z pięciu wydawnictw live lub przychodząc na sobotni koncert do Klubu Muzycznego „Dudek".

 

www.youtube.com/watch?v=umRHs8cMnZA