ja posiadyorawskieJABŁONKA. Stolica Polskiej Orawy gości I Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich. Trwa trzydniowa impreza przepełniona sztuką i kulturą.


Posiady teatralne na Orawie codziennie już od piątku gromadzą nie tylko Orawiaków, ale ich gości. Są one zorganizowane w nowoczesnym, wybudowanym z rozmachem Centrum Kultury Górnej Orawy, którego nie powstydziłoby się żadne nawet wojewódzkie miasto. Ich organizatorami są: Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce.
– Nasze Posiady przygotowaliśmy we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu – wyjaśnia Robert Kowalczyk, dyrektor Orawskiego Centrum Kultury. – Są one kontynuacją Przeglądu Wojewódzkiego Teatrów Amatorskich, który był w Czarnym Dunajcu. Posiady na Orawie są konkursem i kwalifikują zespoły teatralne do szczebla krajowego.

W piątek na scenie zaprezentowały się: teatr Bachledówka z Czerwiennego, Wystawił „Opłatek", teatr Pasja również z Czerwiennego, pokazał sztukę pt. „Jak Karol Wojtyła kardynałem bywał", teatr Zawodowcy z Bachedówki, który pokazał „Janosika, teatr Prowda z Szaflar wystawił z kolei „Sen Janosika", a grupa teatralna KGW z Laskowej w powiecie limanowskim spektakl pt „Trza by łobyjś do doktora".

Przez cała sobotę od rana do wieczora na scenie CKGO trwały kolejne spektakle. Przed południem wystąpiły cztery grupy teatralne: teatr DABOR z Mogilna na Sądecczyźnie z sztuką pt. „Gość oczekiwany" , teatr KTÓRY KOCHAM z Nawojowej, też na Sądecczyźnie z „Czego szukasz?", członkinie zespołu teatralnego Maruszynianki z Maruszyny z spektaklem pt. „Kisynie kapusty według norm unijnych" oraz z „Opowieścią Wigilijną" – grupa teatralna Same Swoje z Przeciszowa w powiecie oświęcimskim.

Po południu były co prawda tylko trzy spektakle, jednak nie należały, szczególnie pierwsze, do krótkich. Tym razem zespół teatralny Niecierzanie z Nniecirzy z powiatu tarnowskiego zaprezentował „zmówiny", amatorski zespół teatralny z Szalowej z powiatu gorlickiego „Wójt wyrokuje w karczmie" , a na koniec zaprezentował się znakomity zespół orawski czyli Orawska grupa teatralna im. dra Emila Kowalczyka wystawił sztukę farsę na współczesność pt. „Ostatni wolarz, czy Don Kichot po orawsku".

Dziś kolejne spektakle już od 10 rano. Wystąpi amatorski zespół teatralny im. F. Macioła z Skomielnej Białej ze spektaklem pt. „Czarownica", zespół folklorystyczny Otfinowanie z Otfinowa z powiatu tarnowskiego z „Umar Maciej" oraz Teatr Po Latach z Świątnik Górnych z powiatu krakowskiego z spektaklem pt. „Miłość ci wszystko wybaczy". Z kolei o godzinie 14 rusza kolejna część prezentacji. Tym razem wystąpią: Teatr ludowy Tradycja z Okleśnej w powiecie chrzanowskim z spektaklem pt. „Ożenek", zespół regionalny Spod Kicek z Mordarki w powiecie limanowskim z „Rekrutami", a na koniec zespół Śwarni z Nowego Targu z sztuką pt. „Chłopskie niesceście".
O 17 na scenie już poza konkursem pojawi się dziecięcy zespół folklorystyczny „Małe Podhale" z Jabłonki. Godzinę potem poznany zwycięzców tegorocznych pierwszych Posiadów teatralnych na Orawie.

GALERIA ZDJĘĆ z I dnia. Fot. Jana Cieplińskiego

 GALERIA Zdjęć z II dnia - Fot. Dariusz Pysz