tal1Artystycznie uzdolniona młódź z powiatu nowotarskiego święci triumfy. Po dwudniowych eliminacjach powiatowych 25-tego Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2012" do udziału w wojewódzkim finale w Czchowie, jurorzy zakwalifikowali aż 27 wykonawców w kategorii muzycznej i 5 zespołów oraz jednego solistę w kategorii tanecznej. W Czchowie przyszły kolejne sukcesy.

Liczby najlepiej świadczą o poziomie nowotarskich prezentacji.
Podczas eliminacji przez scenę Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu przewinęło się 162 uczestników. Trójki jurorów przez wiele godzin oceniały 96 występów. Furorę wśród publiczności, która wypełniała salę MOK-u, robiły zwłaszcza popisy taneczne.
   Różnorodność stylów i utworów w kategorii muzycznej była wielka, a interpretacje - nieraz bardzo indywidualne i dojrzałe. Do śpiewania wybierała młodzież wciąż jeszcze częściej utwory polskie niż anglojęzyczne. Wśród uczestników nie brakło również uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano wykonawców z Nowego Targu, Rabki, Frydmana, Raby Wyżnej, Niedzicy, Krościenka, Ochotnicy Górnej i Szaflar. Prócz 27 nominacji – posypało się wiele wyróżnień.
   Mniej niż w poprzednich edycjach Festiwalu było prezentacji tanecznych, ale urzekały one artystycznym dopracowaniem, dynamiką, ogniem choreograficznych układów. Na wyczyny młodszych i starszych tancerzy widownia reagowała głośno i żywiołowo.
Prócz choreografii - zwracały uwagę kostiumy Fot. Anna Szopińska  

12-13 maja w Czchowie powiat nowotarski reprezentowały grupy: ROX z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu, „Arabeska" i „Power of Dance" z Miejskiego Ośrodka Kultury, „Dance Mafia" z Nowego Targu, „Hertz" z Wiejskiego Domu Kultury w Krempachach oraz tancerz-solista - Adam Soroczyński z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu, zakopiańczyk i mistrz dźwiękonaśladowczego tańca techno.
Adrian Kulik, zasiadający w jurorskim gronie powiatowych eliminacji dyrektor Festiwalu, nie krył uznania dla poziomu i zdolności wykonawców z Podhala.
  

 

Urocze były programy najmłodszych grup Fot. Anna SzopińskaPodczas finału wojewódzkiego w Czchowie – w obu kategoriach, muzycznej i tanecznej - jurorzy oceniali przeszło 700 młodych artystów. W formach tanecznych punktów programu było 57, a występujących – 439. Przyznanie Nagrody Głównej – „TALENT MAŁOPOLSKI 2012" - było równoznaczne z zaproszeniem do udziału w Koncercie Laureatów, zaplanowanym w krakowskiej „Piwnicy pod Baranami" na 10 i 17 czerwca. Powiat nowotarski będzie tam reprezentował głośno oklaskiwany na powiatowych eliminacjach Adam Soroczyński.Adam Soroczyński - rewelacyjny tancerz Fot. Anna Szopińska

Wystąpi tam również zespół DANCE MAFIA z Nowego Targu.
   Wśród występujących w formach muzycznych laureatów Nagród Głównych, czyli młodych zdolnych zakwalifikowanych do finału, było z Podhala znacznie więcej. Są to: Dominika Szyszka i Paulina Bielarczyk ze Studia Piosenki YOUNG STARS w Rabie Wyżnej, Jolanta Gil z Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce-Zdroju, Monika Cyrwus z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu, Marta Sokołowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju, Iza Guroś z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Anna Glonek ze Studia Piosenki SEPTYMA w Nowym Targu, Julia Mokracka ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Targu, Martyna Plewa ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Nowym Targu i Karolina Futro z Pracowni Muzycznej TRIOLKI w Rabce-Zdroju.
   Inni wykonawcy z Podhala: Ewa Jurczak ze Studia Piosenki YOUNG STARS w Rabie Wyżnej, Klaudia Milaniak z Gimnazjum we Frydmanie, Katarzyna Głowińska z Gimnazjum nr 2 w Nowym Targu, Paulina Gacek i Łukasz Kubiński z Gimnazjum nr 1 w Rabce-Zdroju, Zespół KABATINKI z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szaflarach, Julia Gwiżdż ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Nowym Targu, Marta Skraba i Martyna Łęcka z Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu i Paulina Rafacz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu – zdobyli w Czchowie wyróżnienia.

 Ponadto jury postanowiło zaprosić do udziału w audycji na antenie Radia PLUS Martynę Plewę z nowotarskiej „dziesiątki".