Pyzówka Folk FestiwalPyzówka Folk Festiwal pod patronatem naszej gazety internetowej PODHALE REGION

PYZÓWKA. Stowarzyszenie „Czas na Pyzówkę" organizuje po raz drugi Pyzówka Folk Festiwal – warsztaty tańca, śpiewu i muzyki góralskiej. W tym roku projekt nie dostał dotacji z Ministerstwa, więc członkowie stowarzyszenia postanowili zebrać pieniądze własnymi siłami. Wystarczy 10 zł, aby pomóc w organizacji tegorocznej edycji wydarzenia, które w sposób szczególny pielęgnuje bogate tradycje podhalańskie.

„Śpiywanie i granie – nase miłowanie" to hasło, pod którym w sierpniu odbędą się warsztaty tańca, śpiewu i muzyki góralskiej. Aby młodzi ludzie z Pyzówki i okolic mogli szlifować swój warsztat pod okiem doświadczonych instruktorów, potrzebne są pieniądze. W ubiegłym roku projekt został współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu FIO. W tym roku niestety nie udało się dostać takiego zastrzyku gotówki.

Stowarzyszenie „Czas na Pyzówkę" – działające przede wszystkim dla mieszkańców Pyzówki – nie dało za wygraną. Członkowie postanowili pomimo trudności, zorganizować Pyzówka Folk Festiwal. Dokładają wszelkich starań, aby wydarzenie, choć w wersji o wiele skromniejszej, to jednak się odbyło.

Sporą część funduszy udało się już zebrać, jednak suma ta wciąż nie jest wystarczająca. Projekt trafił na portal Polak Potrafi, gdzie każdy może go wesprzeć. Serwis ten stwarza okazję do realizacji marzeń, w tym przypadku, do realizacji wizji o kultywowaniu tradycji podhalańskich związanych z tańcem i śpiewem.

Niestety, serwis ten działa na zasadzie finansowania typu wszystko albo nic. Projekt musi osiągnąć zakładany cel finansowy zanim skończy się czas przewidziany na sfinansowanie projektu. Jeśli tak się nie stanie, darczyńcy otrzymują CAŁOŚĆ wpłaconych środków z powrotem, a twórca projektu nie otrzymuje pieniędzy. – czytamy na stronie PolakPotrafi.pl

W przypadku Pyzówka Folk Festiwal – warsztaty tańca, śpiewu i muzyki góralskiej, czas kończy się w niedzielę w raz z wybiciem północy. Potrzeba jeszcze ponad 2 tys. zł, aby całość, czyli 4570 zł trafiło do Stowarzyszenia „Czas na Pyzówkę". Wsparcia można udzielić tutaj już od 10zł, a każdy wspierający dostanie od nich nagrodę.

Z pewnością warto wesprzeć projekt, który pragnie zachować prawdziwy kształt kultury góralskiej. Obraz, który jest pokazywany niejednokrotnie w mediach, niestety odbiega nieco od rzeczywistości.

Wnioski te zostały wysnute na podstawie obserwacji członków Stowarzyszenia „Czas na Pyzówkę": Obecnie na Podhalu istnieje wiele tradycyjnych zespołów góralskich. Jednak nie zawsze te zespoły są prowadzone na odpowiednim poziomie. Próby w większości przypadków trwają 1,5 godz. tygodniowo, a w takim czasie, przy grupie 30 osobowej, nie da się wychwycić drobnych błędów popełnianych przez tancerzy, muzyków czy śpiewaków.

Stowarzyszenie „Czas na Pyzówkę" zwraca szczególną uwagę na wartość jaką jest tradycja w wykonywaniu śpiewu, tańca i muzyki podhalańskiej. Chcemy oczyścić wszelkie naleciałości spowodowane wpływem z zewnątrz oraz wieloma elementami nowoczesności, które wprowadzają artyści. – dodają członkowie stowarzyszenia.

Pyzówka Folk Festiwal to warsztaty tańca, śpiewu i muzyki góralskiej, podczas których zatrudnieni zostaną wykwalifikowani instruktorzy. Będą się one odbywać przez cztery kolejne dni, począwszy od czwartku 8 sierpnia.

W niedzielę 11 sierpnia, czyli w ostatnim dniu wydarzenia na scenie festiwalowej zaprezentują się grupy biorące udział w warsztatach. Wszyscy darczyńcy staną się tym samym naocznymi świadkami spełnienia marzeń, w których pierwsze skrzypce grają tradycja i kultura podhalańska. Zostaną wyłonieni również „Najświarniejsi Pyzowianie", a wieczorem wystąpi zespół Jazgot, którego liderem jest Jan Trebunia Tutka.

Nie zabraknie stoisk twórców regionalnych, Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, a dodatkowo mieszkańcy będą mogli wystawić produkty własnej roboty: przetwory, nalewki, wina, biżuteria, pantofle czy odzież. Ponadto odbędą się pokazy mody projektantów z Pyzówki, którzy inspirują się folklorem w tworzeniu swoich prac.

Filmy z zeszłorocznej edycji można zobaczyć do niedzieli na stronie PolakPotrafi.pl, a jak z serwisu zniknie Pyzwóka Fok Festiwal, to będą one wciąż dostępne na stronie Stowarzyszenia „Czas na Pyzówkę" tutaj.