XIII Jarmark Podhalański – pod patronatem naszej gazety internetowej PODHALE REGION

Plakat skansenuNOWY TARG. Podczas XIII Jarmarku Podhalańskiego, w dniach 23-25 sierpnia, zapraszamy do odwiedzania skansenu - ekspozycji muzealnej na otwartej przestrzeni rynku, stworzonego ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego.

Zobaczyć będzie tam można miniatury zabudowy podhalańskiej wsi: chałupy góralskie, wiejskie zakłady przemysłowe, takie jak tartak, folusz oraz zabytki kultury materialnej pochodzące z Nowego Targu i okolic.

Obiekty te były używane 100 – 200 lat temu: w gospodarstwie domowym - np. dzieże, maglownice; w pracy na roli - np. drewniane pługi, widły łopaty, a w rzemiośle - między innymi narzędzia do obróbki wełny i lnu. Tymi przedmiotami handlowano też na nowotarskich jarmarkach. Skansen to również okazja do poznania sposobów wytwarzania przedmiotów rzemiosła i sztuki ludowej.

Zwiedzanie skansenu da możliwość wzbogacania wiedzy o przeszłości i codziennym życiu mieszkańców Nowego Targu i Podhala.

A tych, którzy nie mogą się doczekać, zapraszamy do zwiedzania Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Ratuszu na nowotarskim Rynku: w poniedziałki od 10.00 do 18.00, we wtorki - piątki od 8.00 do 16.00, a w soboty - po wcześniejszym uzgodnieniu. Szczegóły aktualnej ekspozycji: tel. 18 266 77 76, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..