10. zabawki ludoweRABKA-ZDRÓJ. W niedzielę i poniedziałek na terenie Starego Kościółka w Rabce-Zdroju odbywał się Jarmark Regionalny. Jest to impreza cykliczna organizowana przez Muzeum im. Władysława Orkana w odpust w parafii pw. Św. Marii Magdaleny.

Przy Muzeum im. Władysława Orkana przez dwa dni królowała sztuka i rzemiosło za sprawą Jarmarku Regionalnego. Trzydziestu artystów z regionu i okolic zaprezentowało swoją twórczość. Górale podhalańscy i beskidzcy mieli okazję wystawienia owoców swojej artystycznej pracy na specjalnie przygotowanych stoiskach.

W związku z trwającą w Muzeum Władysława Orkana wystawą pt. "Zabawka ludowa ze zbiorów Muzeum" na Jarmarku Regionalnym pojawiło się aż czterech zabawkarzy. O tym, co można zobaczyć w ramach tej ekspozycji pisaliśmy w dziale Wkrótce: 28 czerwca - 30 sierpnia - "Zabawki ludowe ze zbiorów własnych Muzeum" w Rabce-Zdroju.

Dodatkową atrakcją były warsztaty zabawkarskie prowadzone przez Łukasza Mentla – potomka Teofila Mentla, od którego zaczęło się tworzenie słynnych stryszawskich kolorowych ptaszków. Swój warsztat zaprezentowali także: Edward Gacek – garncarstwo, Kotek-Motek – biżuteria guzikowa, Waldemar Kuniczuk – metaloplastyka i Krystian Luberda – łyżkarstwo.

W niedzielę dla zgromadzonej publiczności zagrali „Robcusie", natomiast w poniedziałek miał miejsce występ kapeli z zespołu „Majeranki". Ponadto, na zakończenie Jarmarku Regionalnego odbył się koncert organowy w wykonaniu Michała Białko.

GALERIA ZDJĘĆ

Fot. Jan Ciepliński