Śp. Maria Staszel z Małymi Śwarnymi fot. Anna SzopińskaNOWY TARG. Trwa XXI Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór". Mali Śwarni spędzą dzień z przyjaciółmi z Indii w ramach „Dnia u Polskich Przyjaciół", który zakończy się wspólnym koncertem w nowotarskim MOK-u.

W tegorocznej edycji Festiwalu bierze udział 13 zespołów, z czego 6 z Polski. Zagraniczne zespoły przybędą na to wydarzenie z Indii, Ghany, Belgii, Osetii Północnej, Ukrainy, Bułgarii i Tajwanu. Mali Śwarni w trakcie Festiwalu będą się przyjaźnić z zespołem z miejscowości Vapi w Indiach - Shivam Nrutya Cultural Academy.

Koncert inauguracyjny Festiwalu miał miejsce przed Ratuszem na nowosądeckim Rynku. Pierwszym punktem programu była msza festiwalowa w Bazylice Św. Małgorzaty, a następnie ulicami miasta przejechał korowód, by oficjalnie rozpocząć XXI Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór".

Przez cały tydzień w Nowym Sączu trwają Dni Narodowe, które rozpoczęto od dnia Bułgarsko-Lachowskiego. Drugim z kolei był dzień Indyjsko – Podhalański organizowany przez obydwa zaprzyjaźnione zespoły. Nastepnie zaplanowano Dzień Osetyjsko – Orawski, Tajwańsko – Lachowski, Belgijsko – Piwniczański oraz Dzień Afrykańsko-Ukraińsko Żywiecki.

Zbliża się punkt programu, w którym to uczetnicy Festiwalu zagoszczą w Stolicy Podhala, czyli "Dzień u Polskich Przyjaciół" organizowany przez zespół Mali Śwarni oraz Towarzystwo Przyjaciół Dziecięcego Zespołu Mali Śwarni. Cały czwartek 25 lipca członkowie zespołu spędzą z przyjaciółmi z Shivam Nrutya Cultural Academy w swoim rodzinnym mieście. O godz. 18 rozpocznie się koncert w nowotarskim MOK-u "Mali Śwarni i Przyjaciele zapraszają w egzotyczną podróż kulturową bez biletu - z Miasta do Vapi". Muzycznemu wydarzeniu patronuje nasza gazeta internetowa Podhale Region.

W sobotę 27 lipca o godz. 18 obydwa zespoły dadzą koncert w Amfiteatrze Zapopradzie w Muszynie. Wraz z nadejściem niedzieli, nastąpi pożegnanie Festiwalu i koncert finałowy w Nowym Sączu.