festiwal muzyki organowej rabka zdroj j.cieplinskiRABKA-ZDRÓJ. Wtorkowy koncert organowy w Rabce-Zdroju był piątym i zarazem ostatnim koncertem w ramach jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Rabce-Zdroju.

Pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Rabce-Zdroju jest Witold Zalewski - organista Królewskiej Katedry na Wawelu. W tym roku Festiwal zorganizowano po raz dziesiąty. Za każdym razem, za sprawą muzycznego wydarzenia Rabka-Zdrój gościła wyjątkowych gości z Polski i z zagranicy promując tym samym uzdrowisko i przepiękne, okoliczne tereny.

Nie tak dawno byliśmy świadkami koncertu inauguracyjnego, na którym wystąpili: Schola Cantorum Misericrdis Christi z Białej Podlaskiej, dyrygent Piotr Karwowski oraz Witold Zalewski z Katedry Królewskiej na Wawelu - organy. Galeria zdjęć z pierwszego koncertu tutaj.

Drugi festiwalowy koncert dostarczył muzycznych wrażeń za sprawą Marii i Romana Peruckich. Roman Perucki, organista katedry oliwskiej wraz z żoną stworzył w starym kościółku – Muzeum Władysława Orkana wieczór, który poruszył serca zgormadzonej publiczności. O takiej muzyce wypływającej z serca i trafiającej do serc słuchaczy artysta opowiedział po koncercie, o czym można przeczytać tutaj.

Trzeci z kolei koncert miał włoski akcent za sprawą przybyłych gości. Silvio Notarbartolo zagrał na organach, a Pier Giorgio Benvenuto na trąbce. Przedostatni koncert należał do Anny Dzioby, która wystąpiła w towarzystwie Joanny Soleckiej (klawesyn) i Anny Huszczo (klawesyn).

Zakończenie X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Rabce-Zdroju miało rzeczywiście międzynarodowy charakter. Na orangach zagrała Ludmiła Gołub z Rosji, a dodatkowo koncert został wzbogacony o wirtuozów akordeonu w składzie: Grzegorz Palus i Alena Budzinakova. Muzycy, których publiczność podziwiała przez cały czas trwania koncertu przybyli do Rabki-Zdroju ze Słowacji.

GALERIA

Fot. Jan Ciepliński

X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej odbywał się pod patronatem naszej gazety internetowej PODHALE REGION.