DSC03499 KopiowanieJURGÓW. JURGÓW. XI Dzień Polowaca zorganizowany w ramach XII Tatrzańskich Wici zgromadził zarówno mieszkańców gminy, jak i licznych turystów. Atrakcji było sporo występy zespołów, orkiestr, bogata loteria fantowa, stragany pełne różności, dmuchana zjeżdżalnia i niepowtarzalny kabaret „Truteń". Jednak na pewno największą była możliwość udziału w konkursie strzelniczym i zdobycie Jurgowskiej Flinty.

Zdobył ją, jak przed rokiem Andrzej Koruc, zdobywając pierwsze miejsce i 27 pkt. Wśród wójtów zwyciężył za to - zajmując miejsce 7 w ogólnej kwalifikacji – wójt Bukowiny Tatrzańskiej Stanisław Łukaszczyk. – W zawodach o Jurgowską Flintę startowało 120 osób, w tym trzy baby – wyjaśniali organizatorzy polowackich zmagań. Każdy z wyróżnionych dostał dyplom, a zwycięzcy trzech pierwszych miejsc i puchary, zwycięzca oczywiście także piękną flintę.

Miejsce drugie zdobył Bogusław Dudzik, trzecie - Andrzej Stachoń, czwarte - Piotr Zabrzeski, piąte – Stanisław Łukaszczyk z Szaflar, szóste – Józef Sarna, siódme - Stanisław Łukaszczyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej, ósme – Grzegorz Skrzypek, dziewiąte – Marcin Gałys, a dziesiąte - Paweł Łukaszczyk.

Zawodnicy strzelali zaledwie jakieś kilkanaście metrów od miejsca świętowania. Było jednak bezpiecznie, jak co roku, o co zadbali już organizatorzy.

A skąd właściwie wzięło się w Jurgowie Święto Polowaca? Historia, tak ja wielu imprez na Podhalu ma niedawny swój rodowód, choć ciekawą historię. – Szukaliśmy tematu do zorganizowania święta w Jurgowie w ramach Tatrzańskich Wici. Każdy miał mieć jakiś temat wiodący np. w Poroninie był to miś, w Białym Dunajcu pstrąg – wyjaśnia Józef Górski. To wtedy przypomniano sobie o najbardziej znanym Polowacu, rodem z Jurgowa – Łysym Jonku, inaczej Janku od Kasie, czy po prostu Janie Budzu.

Tradycja głosi, że ten XIX -wieczny polowac, który urodził się w 1797 roku wybił 2/3 kozic i świstaków w Tatrach. Potem przekonał się, jakie uczynił szkody w przyrodzie i zaczął być jej wielkich ochroniarzem. To od niego te tradycje przekazywane są w kołach łowieckich – wyjaśniał Józef Górski. Zresztą Jurgów miał od dawna tradycje pasterskie, a przy okazji i polowackie, to wszak mieszkańcy tej wioski mieli w swym użytkowaniu duże połacie Tatr Wysokich i Bielskich.

Święto Polowaca, to jednak i występy. Były one w pięknej leśnej scenerii nad rzeka Białką w amfiteatrze. Tym razem jednak swe 60 urodziny świętował zespół Podhale, grupa spiska z Jurgowa. Otrzymał on zresztą spore brawa, laury, gratulacje i nagrody.
Na scenie zaprezentowało jednak swe umiejętności wiele innych zespołów, a nawet „Jedwabno" z odległego Jedwabna. liczący 30 lat i także teraz świętujący swe urodziny. Przybył on na Podhale na zaproszenie zespołu Czardasz z Czarnej Góry. Zaprezentował on ciekawy spektakl etnograficzny, prezentując scenkę z życia dawnego Jedwabna.

Na scenie zaprezentowało się wiele zespołów folklorystycznych: „Małe Podhale" – grupa jurgowska i orawska, zespół „Podhale – grupa spiska" z Jurgowa (obchodzącego jubileusz 60-lecia powstania), zespół „Wiyrchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej, Pieniny" z Krościenka oraz kapela młodzieżowa z Jurgowa i orkiestry dęte z Jurgowa i ze Spiskiej Białej na Słowacji.

Publiczność rozśmieszył do łez kabaret „Truteń". Pokaz energii dał zespół AJAYU Fusion z Boliwii, a także „RZOZ" i Śpasy". Nie zabrakło i sztucznych ogni i zabawy tanecznej oraz kiermaszu ludowej twórczości i rękodzieła, a także smacznej kuchni regionalnej z takimi przysmakami jak gałuski, czy moskole .

Warto też pamiętać, że Jurgów, to polska wieś spiska leżąca tuż w pobliżu granicy ze Słowacją. Została założona – jak podają źródła historyczne – w 1546 roku na wschodnim brzegu Białki. Pieczę nad nią przez lata sprawowali węgierscy baronowie, to pomiędzy nimi, a jurgowianami dochodziło często do sporów, to w ich wyniku mieszkańcy Jurgowa potracili swe tatrzańskie polany. Zaczęli szukać pracy w fabrykach, parali się kłusownictwem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku wioska znalazła się w granicach naszego kraju.DSC03506 KopiowanieDSC03512 KopiowanieDSC03518 KopiowanieDSC03528 KopiowanieDSC03540 Kopiowanie

 Galeria zdjęć z Dnia Polowaca

Zdjęcia Beata Szkaradzińska