PIENINYObraz 21299IV Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum" – pod patronatem naszej gazety internetowej PODHALE REGION

KROŚCIENKO. Trzeci koncert organowy w ramach trwającego IV Letniego Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum" miał wyjątkowo bogaty program artystyczny. Przed zgormadzoną publicznością wystąpił znakomity duet Opery Krakowskiej: sopranistka Agnieszka Kuk i tenor Tomasz Kuk. Na organach zagrał Andrzej Chorosiński – jeden z najwybitniejszych polskich organistów.

PIENINYObraz 2126PIENINYObraz 2127-PIENINYObraz 21266--PIENINYObraz 21266PIENINYObraz 212990PIENINYObraz 21299Sobotni koncert organowy jak zwykle przyciągnął nie tylko mieszkańców Krościenka, ale także turystów. Upały wręcz zachęcają, aby spośród bogatej oferty kulturalnej wybrać właśnie koncerty organowe, które mają miejsce w chłodnych murach kościołów.

Tradycyjnie koncert rozpoczął się od wystąpienia Agnieszki Radwan-Stefańskiej, która przedstawiła nie tylko występujących artystów, ale także organizatorów i współorganizatorów muzycznego wydarzenia.

W kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem zagościły utwory mistrza muzyki organowej: Johanna Sebastiana Bacha. Pojawiła się także twórczość francuskiego kompozytora Félix-Alexandre Guilmant. Nie zabrakło także polskiego, muzycznego akcentu w postaci utworów Fryderyka Chopina ( nokturn Es-dur ) i Stanisława Moniuszki ( pieśń Znasz-li ten kraj ). W murach krościeńskiej świątyni rozbrzmiała po raz kolejny pieśń Ave Maria, lecz tym razem w wielu odsłonach. Jedną z nich była wersja stworzona przez kompozytora operowego Charles'a Gunoda, jako głos solowy do skomponowanego 137 lat wcześniej Preludium C- Johanna Sebastiana Bacha. Pojawiło się również Ave Maria Giuseppe Verdiego i Ave Maria Franza Schuberta. Publiczność oczywiście nagrodziła artystów gromkimi brawami.

Na zakończenie ksiądz Sebastian Kolasa podziękował artystom za występ, młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II za pomoc w organizacji oraz zebranej publiczności za tak liczne przybycie  już na trzeci z kolei koncert odbywający się w ramach IV Letniego Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum".

Jak podkreśla Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Agnieszka Radwan-Stefańska, wstęp na koncerty był i zawsze bezpłatny. Uczestnicy koncertu mogli się dobrowolnie włączyć w zbiórkę pieniędzy na budowę ochronki.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem J.E. Biskupa Wiesława Lechowicza oraz Starosty Nowotarskiego Krzysztofa Fabera.

Organizator koncertu - Stowarzyszenie PianoClassic
Współorganizator - Krościeńska parafia
Mecenas Festiwalu - ZEW Niedzica S.A.
Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Crosna SPA - Pensjonat, Publiczne Gimnazjum im Jana Pawła II w Krościenku oraz drukarnia Veraprint.

Fot. Zdzisław Soliwoda