Na Festiwal przyjechało 11 orkiestra Fot. z archiwum Powiatowego Centrum KulturyDo popołudnia trwał w minioną niedzielę VI Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych. Gospodarzem imprezy, która zawsze przyciąga tłum publiczności, była Szczawnica. Prezentowało się tam – w pełnej gali – jedenaście instrumentalnych zespołów.

Witał wszystkich starosta Krzysztof Faber Fot. z archiwum Powiatowego Centrum KulturyOrkiestry dęte kiedyś najczęściej istniały przy jednostkach OSP. Teraz działają także szkołach muzycznych, przy urzędach gmin, przy parafiach albo po prostu zawiązują się w tej czy innej miejscowości. Ich domena to już nie tylko muzyka marszowa. Poszerzając swój repertuar, okazują się świetne w wykonaniach muzyki rozrywkowej, filmowej, ludowej, operetkowej, sięgają również po dzieła współczesnych kompozytorów. Są niezastąpione podczas imprez plenerowych, ale i pod dachem. 

Przed koncertem Fot. z archiwum Powiatowego Centrum KulturyNa IV Festiwal, organizowany przez starostę nowotarskiego, burmistrza Szczawnicy, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, przyjechało 11 instrumentalnych grup: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Lipnicy Małej, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Tenczyna, Big-Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fr. Chopina z Nowego Targu, Wiejska Orkiestra Dęta z Kacwina, Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Szaflar, Orkiestra Dęta działająca przy Urzędzie Gminy w Łapszach Niżnych, Orkiestra Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Nowego Targu, Orkiestra Dęta OSP z Ochotnicy Dolnej, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP ze Skawy, Orkiestra Dęta OSP z Lipnicy Wielkiej i Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Nowej Białej.

Urok mieszanych składów Fot. z archiwum Powiatowego Centrum KulturyWśród gości nie brakło lokalnych i powiatowych władz, a wykonania orkiestr - odzianych mundurowo, koncertowo lub regionalnie - oceniała komisja artystyczna w składzie: prof. płk Stanisław Latek – wieloletni dyrygent orkiestr wojskowych, autor wielu opracowań utworów dla orkiestr dętych, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i wykładowca Studium dla Kapelmistrzów; Leszek Łopalewski – wieloletni muzyk Filharmonii Lubelskiej, wykładowca kursów dla kapelmistrzów i Józef Bartusiak – były muzyk Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, dyrygent Nowosądeckiego Big-Bandu.

A niektórzy - regionalnie Fot. z archiwum Powiatowego Centrum KulturyZa najlepszą uznali jurorzy Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP z Tenczyna, II miejsce przypadło Orkiestrze Dętej działającej przy Urzędzie Gminy w Łapszach Niżnych, a III - Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP z Lipnicy Małej.

Wyróżnieniami cieszą się: Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Szaflar i Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP ze Skawy. Wyróżnienie w kategorii Big-Bandu otrzymał Big-Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fr. Chopina z Nowego Targu. Wymienione Orkiestry zakwalifikowane zostały do udziału w XXXV Festiwalu „Echo Trombity w Nowym Sączu”. Zdradźmy, że nagrody pieniężne dla najlepszych sięgały od 1.200 do 500 zł.