Radość uczestników Fot. z archiwum GOK w ŁopusznejFormuła jest konkursowa, ale atmosfera – zabawowa, rozrywkowa, bardzo przyjazna. Tak wygląda to w łopuszniańskim GOK-u od siedemnastu lat, odkąd odbywa się tam co roku Przegląd Piosenki „Od Podhala do Opola".

Przyjeżdżają tu, by się zaprezentować na scenie, uczniowie podstawówek i gimnazjaliści z różnych szkół gminy Nowy Targ. Tym razem – solo i w duetach, z podkładem muzycznym lub własną instrumentacją – wystąpiło ich osiemdziesięcioro. Wszyscy starali się o piękną aranżację, charakter utworów podkreślali strojem i rekwizytami.

Poziom wokalny uczestników - jak stwierdziła komisja w składzie: Krystyna Ciesielska, Aniela Jarząbek i Józefa Kucha – jest coraz wyższy, repertuar – coraz bardziej stosowny do wieku występujących, ich skali głosu, możliwości wykonawczych. Świetne efekty przynosi wspólne muzykowanie – na poziomie wokalnym i instrumentalnym – uczniów i nauczycieli.

- Promowane były wykonania, w których dzieci mogły wykazać się własną inwencją artystyczną, radością w śpiewie i dobrym kontaktem z publicznością – podkreślają jurorki.
Nie znaczy to, że nie miały problemu z wyborem najlepszych wykonawców, bo każda prezentacja miała swój urok i rywalizacja – mimo zabawowej atmosfery – jest coraz ostrzejsza, a poziom – już bardzo wyrównany.

Na łopuszniańskiej scenie wystąpiło 35 solistów i 15 duetów z 16 szkół podstawowych (z Gronkowa, Waksmunda, Dursztyna, Krauszowa, Obidowej, Morawczyny, Knurowa, Nowej Białej, Ludźmierza, Ostrowska, Pyzówki, Harklowej, Lasku, Klikuszowej, Łopusznej, Krempach) i 6 gimnazjów (z Klikuszowej, Krempach, Ludźmierza, Gronkowa, Waksmunda, Łopusznej). Oceniani byli oni w trzech kategoriach wiekowych: od klasy O do III, klasy IV do VI i gimnazjaliści.