swor1HARKABUZ. W remizie OSP w Harkabuzie po raz kolejny odbyło się Święto Orawskie, zorganizowane dzięki współpracy rodziców, nauczycieli i uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej.

swor2Tegoroczną swor3uroczystość swor4uświetnili swor5swą obecnością poseł Edward Siarka, wójt Gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz wraz z zastępcą Rafałem Grygorowiczem, a także radni gminni, sołtys wsi, dyrektor GOK w Rabie Wyżnej - Elżbieta Smółka, dyrektorzy szkół, panie ze Stowarzyszenia Gospodyń w Podwilku, poetka ludowa - Józefa Kierpiec, a wszystkim obecnym przygrywała kapela z Podwilka.

Tegoroczne święto swoją tematyką nawiązywało do ginącego już zwyczaju kiszenia kapusty domowym sposobem, przy współpracy całej rodziny. Praca była przyjemna, bo stawała się pretekstem do spotkania, żartowania, wspólnego śpiewania i tańczenia. Spektakl, oparty na doskonałym scenariuszu Marii Gnieckiej, pozwalał w bardzo dokładny sposób prześledzić proces kiszenia kapusty.Wszystko dzięki zachowaniu realistycznych szczegółów. Była zatem prawdziwa beczka z prawdziwą kapustą, którą bosymi stopami udeptywała uczennica, prawdziwa Orawianka! Były koper, sól, jabłko i "selejakie przyprawy" do "warzenia strawy" (oczywiście, aktorzy-uczniowie posługiwali się orawską gwarą). Jak to w rzeczywistości bywało, po ciężkiej pracy był czas na zabawę przy muzyce. Do tańca zaproszono też pana wójta, jego zastępcę i panią sołtys. Dbałość o szczegóły i zaangażowanie uczniów sprawiły, że spektakl zebrał zasłużone brawa.

Po przedstawieniu każdy mógł skosztować - a jakże! - przepysznej kwaśnicy. Ponieważ kapela przygrywała zachęcająco, tańce trwały jeszcze ponad godzinę.

Dziękujemy p. Elżbiecie Smółce za pomoc, bez której święto nie mogłoby się odbyć, a Mamom uczniów ze szkoły w Harkabuzie za ciężką pracę nad wyśmienitą "oprawą kulinarną" uroczystości.

Zdjęcia