RABKA-ZDRÓJ. rabczanie znani fot j cieplinskiW sali Teatru Rabcio odbył się finał projektu "Rabczanie znani i mniej znani" połączony z promocją "Zeszytów Rabczńskich" oraz koncertem zespołu "Kałe Bała" – wybitnej cygańskiej poetki i pieśniarki Teresy Mirgi.

Na finale projektu "Rabczanie znani i mniej znani" publiczność dopisała, przybyli mieszkańcy Rabki-Zdróju i okolic, jak również zaproszeni goście wraz z Burmistrz Ewą Przybyło. Trudno się dziwić, iż wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, gdyż program spotkania był wyjątkowo bogaty i różnorodny. Z tego względu podzielono go na trzy części, z czego każda trwała około godzinę.

W pierwszej części w sali teatru Rabcio wyświetlono fragmenty trzech filmów dokumentalnych o osobach kultury rodem z Rabki-Zdroju, czyli artyście malarzu Jerzym Koleckim, pisarce Ewie Owsiany i muzyku Piotrze „Kubie" Kubowiczu. Ci, którzy nie mogli zobaczyć filmów podczas finału, mogą zobaczyć je na stronie Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec: tutaj.

Pomysłodawcą projektu, jak i osobą odpowiedzialną za zmontowanie materiału jest Sebastian Kluska. Reżyserią filmów zajęła się natomiast Katarzyna Ceklarz, która wraz z Dorotą Majerczyk ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej poprowadziła spotkanie finałowe projektu "Rabczanie znani i mniej znani" .

W drugiej części spotkania, poprowadzonej przez Jana Ceklarza, prezesa Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec, nastąpiła promocja pierwszego numeru "Zeszytów Rabczańskich" z tekstami m.in. o "Wierchach", rabczańskich zbójnikach i innych. Pośród nich znalazł się także ostatni tekst historyczny św. p. ks. Kamila Kowalczyka, którego na początku spotkania uczczono minutą ciszy. Na spotkaniu pojawiła się również Irena Kowalczyk, mama ks. Kamila. Tutaj pisaliśmy o życiu i twórczości ks. Kamila: Każdy mija na pielgrzymim szlaku życia kolejne kapliczki... - ks. Kamil nie żyje

W ostatnim bloku programowym scenę Teatru Rabcio opanowały cygańskie rytmy, za sprawą występu zespołu Teresy Mirgi – "Kałe Bała".

GALERIA ZDJĘĆ

Fot. Jan Ciepliński