rosdusz0NOWY TARG. – Zamarzyła mi się podróż koleją transsyberyjską... - wyznał ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, rozpoczynając w środowy wieczór swoją opowieść o podróży na Syberię. Towarzyszem tej wyprawy był Józef Różański, podróżnik z Nowego Targu, autor zdjęć, które teraz można oglądać na wystawie „Moja Syberia" w MOK-u. Pokaz slajdów z niebotycznie długiej kolejowej drogi i z Jakucji otworzył spotkania z kulturą rosyjską „Rosyjska dusza".

Fot. Anna SzopińskaO poczęstunek Fot. Anna Szopińskapod hasłem rosdusz3„Smakujemy rosdusz4Rosję - bliny rosdusz5na trzy sposoby" rosdusz6postarał się rosdusz7Zespół rosdusz8Szkół Centrum rosdusz9Kształcenia rosdusz10Rolniczego, rosdusz11serwując rosdusz12te tradycyjne rosdusz13rosyjskie rosdusz14naleśniki dlarosdusz15 gości spotkań rosdusz16zaraz po Ks. Mieczysław Łukaszczyk i Józef Różański Fot. Anna Szopińskaslajdowisku.

A podróżnicy opowiadali o swojej przygodzie, która zaczęła się w Brześciu, za zakończyła w Jakucji – potężnej krainie, której największa połać pokryta jest wieczną zmarzliną, a roczna amplituda temperatur sięga 100 stopni. Tu też znajduje się najzimniejsza zamieszkała wioska na ziemi – Tomtor, gdzie temperatura w zimie potrafi spadać poniżej minus 72 stopni. Malowniczy, górzysty obszar słynie z wydobycia diamentów i hodowli zwierząt futerkowych. Do Jakucji właśnie w XVII i XVIII wieku trafiali polscy zesłańcy.

A kolej transsyberyjska to atrakcja sama w sobie: całkowicie już zelektryfikowana, najdłuższą w świecie żelazna droga z Moskwy do Władywostoku ciągnie się przez prawie 9.300 kilometrów i osiem stref czasowych. Wagony z miejscami do leżenia nie mają zamkniętych przedziałów. Wyposażone są natomiast w samowary. Podróżnym służy wagon restauracyjny, a warunki do mycia są tylko na stacjach. Z okien pociągu można natomiast podziwiać fantastyczne krajobrazy, dziką przyrodę, rozsiane po wielkim obszarze ludzkie osady. Po zmroku – śpi się lub gra w karty.

Dziś – kolejny dzień spotkań z kulturą rosyjską, które potrwają do soboty.

Program tych dni przedstawia się następująco:

28 listopada (czwartek)
17.30 - spotkanie „Antoni Czechow - mistrz rosyjskiego realizmu" - dr Magdalena Sadlik
19.30 - pokaz filmu „Car" /Car/, reż. Paweł Łungin, prod. Rosja 2009, 116'

29 listopada (piątek)
17.30 - slajdowisko "Rosja - bliska zagranica, pamiętnik z podróży" dr Małgorzata Flig
19.30 - pokaz filmu „Rusałka" (Rusalka), reż. Anna Melikjan, prod. Rosja 2007, 120'

30 listopada (sobota)
18.00 Pokaz filmu „Wniebowstąpienie" (Woschożdienije), reż. Łarisa Szepitko, prod. ZSRR 1977, 111'
Wprowadzenie do filmów: dr Małgorzata Flig

Na wszystkie punkty programu wstęp wolny, jedynie bilet na film kosztuje 5 zł, ale osoby które go kupią - biorą udział w loterii książek.

Organizatorzy Spotkań z Kulturą Rosyjską "Rosyjska Dusza" - Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ

Współpraca:
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
Sponsorzy:
Dom Wydawniczy Rebis
Państwowy Instytut Wydawniczy
Wydawnictwo Czarne
Wydawnictwo Editio – Onepress
Wydawnictwo Iskry
Wydawnictwo Literackie
Wydawnictwo Sic!
Wydawnictwo Videograf II
Wydawnictwo Znak
Wydawnictwo Zysk i S-ka