NOWY TARG. Dzisiaj, 10 grudnia, czytelnia Miejskiej Biblioteki oleksy1Publicznej została zamknięta o godzinę wcześniej niż zwykle. O 17:30 odbył się w niej bowiem wieczór autorski znanego nowotarskiego poety - Romana Oleksego. Pretekstem do spotkania były, obchodzone przez autora 8 grudnia, 50. urodziny. Sala czytelni pękała w szwach.

Spotkanie było podzielone na trzy części. W pierwszej wysłuchaliśmy utworów poety interpretowanych przez znanych oleksy2aktorów. W kolejnej odsłonie moderatorka spotkania przeprowadziła z Romanem Oleksym krótką rozmowę; pytała m.in. o jego marzenia. Poeta stwierdził, że właściwie największe jego pragnienia już się spełniły - pracuje jako kamerzysta i jest kierowcą amatorem.

Oleksy opowiadał także o swoim zamiłowaniu do stylu retro - szczególnie do starych samochodów. W ostatniej części wieczoru mogliśmy wysłuchać z nagrania wideo opinii znanych aktorów na temat twórczości Romana Oleksego. Głos w sprawie jego poezji zabrały takie gwiazdy jak: Alina Jankowska, Katarzyna Łaniewska czy Kazimierz Kaczor. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że utwory autora cechują się dużą wrażliwością i ciekawą refleksją nad życiem.

Na wieczorze autorskim nie zabrakło najważniejszych przedstawicieli miasta. Miło słowo poeta usłyszał m.in. od burmistrza miasta - Marka Fryźlewicza. Zwrócił on uwagę na skromność artysty i zdradził, że poeta pracuje obecnie nad wznowieniem książki Józefa Fryźlewicza 'Ja zgryźlewicz'. W uroczystości uczestniczyła także rodzina i przyjaciele poety.

Roman Oleksy urodził się 8 grudnia 1963 roku. Jego pierwsze wiersze ujrzały światło dzienne w 1989 roku. Największym autorytetem Oleksego, jego 'duchowym ojcem', jest ksiądz Józef Tischner. W swoich wierszach podejmuje tematy uniwersalne; pisze o miłości, przyjaźni. Część jego twórczości jest poświęcona znanym osobom. Inspiracje czerpie głównie z mediów - filmów i seriali.