pastoraNOWY TARG – MAŁOPOLSKA. Zaczynał się ten konkurs kiedyś w Galerii BWA "Jatki", z inicjatywy i pomysłu nauczycielki śpiewu Doroty Kret. Tam gościł przez cztery zimy, lecz rozrósł się tak, że potrzebował większej sceny. Przygarnął go więc Miejski Ośrodek Kultury. 11-letnia dziś impreza o zwyżkującym poziomie rozrosła się do liczby ok. 80 uczestników. Chodzi o Małopolski Konkursu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych.

Na nim zdobywali śpiewacze szlify m.in. Ali Al Ani, Jagoda Kret, która niedawno wraz z Mateuszem Ziółko dostała się do finału „Voice of Poland" oraz wiele późniejszych laureatek wokalnych konkursów (ze Studia Piosenki SEPTYMA). Mimo że na przesłuchania potrzeba całego dnia, ilość wykonawców jest już taka, że trzeba było nałożyć limit jednej kolędy.

Miło słyszeć, jak uczestnicy i ich instruktorzy dbają o dobór i rozmaitość repertuaru. Jest on już tak ambitny i zróżnicowany, że kolędy i pastorałki praktycznie nie powtarzały się w całym dniu przesłuchań. Niektórzy śpiewali z towarzyszeniem gitar. Do repertuarowych nowości trzeba niewątpliwie zaliczyć współczesne kolędy i mnogość pastorałek w ciekawych aranżacjach.

Ekspresją, dojrzałą interpretacja i siłą głosu zafascynowała jury Magda Panek, która jako „najlepsza z najlepszych" i zdobywczyni Grand Prix wykonywała swój „Boży blues" w finale.

- Przyjeżdżają dzieci przygotowane różnie, ale z roku na rok są coraz lepsze w swoich wykonaniach – mówi pomysłodawczyni Konkursu, Dorota Kret. – Udział w przesłuchaniach to dla nich okazja do konfrontacji z najlepszymi, nabierania doświadczeń i obycia ze sceną.

Najliczniejsze grupy występujących w Konkursie stanowią uczniowie klas IV – VI i gimnazjaliści. Przyjechali oni m.in. z Nowego Sącza, Zakopanego, Kościeliska, Sromowców, Frydmana, Rabki, Raby Wyżnej, Skomielnej, Maniów, Kluszkowców i innych miejscowości. Nowy Targ oczywiście też był godnie reprezentowany.

Tegorocznej edycji towarzyszył konkurs plastyczny pod wymownym hasłem „Wszystko gra". Prace, które nań wpłynęły, posłużyły przy projektowaniu dyplomów dla wykonawców. Nagrody dla niemałej liczby laureatów w różnych kategoriach wiekowych wręczał burmistrz Marek Fryźlewicz.

Organizatorami przedświątecznego Konkursu są MOK, Gimnazjum Nr 1 i SP Nr 4.

Oto wyniki 11. edycji:

Klasy 1 - 3

1. miejsce Paulina Gągola - Nowy Targ
2 .miejsce Joanna Jaźwiec - Zakopane
3. miejsce Julia Milaniak - Frydman

Klasy 4 – 6

Nagroda specjalna Angelika Drąg – Rabka-Zdrój

1. miejsce Kubowicz Magdalena - Raba Wyżna
1. miejsce Julia Gwiżdż -Nowy Targ
2 .miejsce Anna Mucha -Nowy Sącz
2. miejsce Julia Skupień -Skomielna Biała
3. miejsce Maria Cisak - Nowy Sącz
3. miejsce Julia Jarząbek - Nowy Targ

Wyróżnienie Paulina Bryniarska - Nowy Targ

Gimnazja

Grand Prix Magda Panek - Nowy Targ
1. miejsce Anna Sekuła – Nowy Sącz
1. miejsce Aleksandra Chlipała – Nowy Targ
1. miejsce Marta Skraba - Nowy Targ
2. miejsce Monika Noworolnik - Tylmanowa
2. miejsce Monika Mrowca- Kuscorz – Zakopane
3. miejsce Edyta Dobroszek - Nowy Sącz
3. miejsce Katarzyna Surowiak - Raba Wyżna

Wyróżnienie Daria Skowrońska - Sromowce Niżne
Wyróżnienie Karolina Bielska - Ochotnica Górna

Fot. Anna Szopińska

Tutaj galeria zdjęć:

Kolędy i pastorałki