gwmolNOWY TARG. Nim na Podhalu zagości w styczniu Intershow – przedsmakiem efektownej imprezy stało się widowisko taneczne „Gwiazdki z Mołdawii". Półtorej godziny na scenie nowotarskiego MOK-u wypełniły popisy wywołujące żywiołowy zachwyt widowni złożonej z uczniów podhalańskich szkół. Była to zarazem dawka urzekającego folkloru w dynamicznej, melodyjnej, porywającej formie. Na scenie występowali przeważnie rówieśnicy widzów – znakomicie przygotowani, wytrenowani, precyzyjni w choreograficznym układzie i w każdym ruchu.

Nie sposób ocenić, czy większy entuzjazm wypełniających widownię szkół (Nr 2 i 11 z Nowego Targu, także z Ostrowska, Czerwiennego i Maniów) wywoływały piosenki, muzyka, taniec czy teatr światła. Wszystko składało się w barwną, radującą oczy mozaikę. Całości dopełniały fantastyczne stroje i rekwizyty. Mali artyści są z renomowanych zespołów są już prawdziwymi profesjonalistami.

Konferansjerką z wprawą i znawstwem zajmował się znany już w mieście z kolejnych edycji Intershow Zbigniew Lewiński.

W przedświątecznym widowisku, mikołajowo-gwiazdkowym koncercie, zaprezentowały się dwa zespoły z Białorusi: „Altanka i „Wesoła karuzela" oraz trzy grupy mołdawskie: „Fantezija" z Kiszyniowa, „Serpentyna" z Dubossary i Studio baletowe "Słoneczka" z Kiszyniowa.

Ambasadorami Mołdawii – północno-wschodniej części rumuńskiej Transylwanii zaanektowanej przez Stalina po II wojnie światowej i włączonej do skład ZSRR - były:

- wielokrotnie obsypywany nagrodami, występujący w telewizjach i na scenach całej Europy Zespół Tańca Ludowego i Współczesnego „Fantezija" (fantazja), działający przy katedrze choreografii Kiszyniowskiej Akademii Muzycznej, złożony z ok. 100 dzieci i młodych tancerzy w wieku od 5 do 25 lat. Szeroki repertuar grupy obejmuje taniec ludowy, klasyczny, współczesny, jazz i step;

- Wzorcowy Zespół Tańca Estradowego „Serpantin" (serpentyna) z Pałacu Dzieci i Młodzieży w Dubossarze (Naddniestrze), wyspecjalizowany w tańcu baletowym, estradowym, ludowym, towarzyskim, współczesnym i stylizowanym; często nagradzany, a jeszcze liczniejszy, bo z ok. 200 tancerkami i tancerzami, w Polsce jednak goszczący po raz pierwszy;

- Wzorcowe Dziecięce Studio Baletowe „Soarele" (słoneczko) z Centrum Dzieci i Młodzieży „Artico" w Kiszyniowie – kuźnia wybitnych mistrzów sceny mołdawskiej, rosyjskiej i ukraińskiej, laureat mnóstwa festiwali, konkursów i przeglądów artystycznych w Europie Południowo-Wschodniej. Jego specjalność to spektakle baletowe.

Serca widowni goście zza wschodniej granicy podbili nie tylko swoim własnym repertuarem, ale też wykonaniem piosenki „Nie spoczniemy nim dojdziemy..." Czerwonych Gitar. Spektakl zakończyły prezenty i życzenia. Ale te artystyczne wrażenia to dopiero preludium do Intershow.

Fot. Anna Szopińska

Galeria zdjęć - tutaj:

Gwiazdki z Mołdawii