No to zaczynamy... Fot. Anna SzopińskaNOWY TARG. Niezwykła była to podróż w świat muzyki i bajek – dorośli mogą żałować, że już nie chodzą do przedszkola. Czary na scenie działy się za sprawą trzydziestu profesjonalnych, utalentowanych muzyków z Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, z grupą jazzową w składzie, pod batutą Sebastiana Perłowskiego.

Do tego – wokaliści w bajkowych kostiumach, konferansjer w kolorowym fraku i peruce, który wcielił się w postać Ludwiga van Beethovena. A u boku solistki pięknej jak księżniczki z bajek Disneya – szeroko już znany poza rodzinną Orawą, błyskotliwie wylansowany przez Małgorzatę Foremniak w programie „Mam talent" – Mateusz Ziółko, zaproszony to tegorocznej edycji Tourne'e. W takim wykonaniu zabrzmiały najpiękniejsze piosenki z bajek: "Mulan", „Pocahontas", „Mała syrenka", „Smerfy", „Gumisie", „Pszczółka Maja", „Król Lew" i innych.Z panem Beethovenem Fot. Anna Szopińska

Widownia dała się czarować Fot. Anna SzopińskaPan Beethoven – poza sceną doktorant pedagogiki – dokonywał cudów, żeby skupić uwagę rozbawionych przedszkolaków i w przerwach między piosenkami zaprezentować im kolejne instrumenty oraz ich brzmienia. Nazwiska i imienia gitarzysty dzieciaki pewnie by nie zapamiętały, więc był to „pan z irokezem", a basista – „ten śmieszny pan we fraku". Dyrygent prowadzi też orkiestrę w głośnym już na Śląsku musicalu „Tarzan".
Nowy Targ po prostu miał szczęście znaleźć się na trasie Tournee Bajkowe Melodie, projektu realizowanego przez Fundację Bielecki Art, dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystarczyło dysponować sceną i dokonać zgłoszenia. Przedsięwzięcie polega na zaangażowaniu i mecenacie elit dla spełniania twórczych idei, promowaniu młodych artystów, dostarczaniu estetycznych przeżyć na wysokim poziomie.


Mateusz Ziółko i wokalistka Fot. Anna SzopińskaBajkoweMateusz Ziółko i wokalistka Fot. Anna Szopińska Melodie Szkoda, że tak krótko... Fot. Anna Szopińskasą urzeczywistnieniem zamysłu, by muzyczną edukację zaczynać od przedszkola, wychowując w ten sposób przyszłych melomanów i bywalców koncertów. A muzyczny spektakl w Nowym Targu – gdzie co roku w czerwcu odbywają się koncerty prezentujące artystyczny dorobek przedszkoli – trafił na przygotowanych odbiorców i podatny grunt. Dzieciaki rozumiały, że w pewnych momentach trzeba zachować ciszę, a w innych – trzeba wspólnie śpiewać.

Podczas dwóch fantastycznych godzinnych koncertów przez widownię w MOK-u przewinęło się ponad 800 przedszkolaków. W finale wystrzelał w górę las rozkołysanych rączek, dzieci razem z wokalistami przenosiły się w piosence do krainy smerfów. Na każdym krześle leżała, do zabrania, kolorowa rozkładanka-wycinanka ze strofami bajkowych piosenek. Bo w projekcie chodzi o to, żeby muzykę i śpiew przynieść z sobą do domu.
Nowy Targ był trzecim miastem na trasie bajkowego Tourne'e. Potem Orkiestra Beethovenowska wystąpi w Tarnowie, Andrychowie, Myślenicach, Nowym Sączu. Ubiegłego roku projekt Fundacji pozwolił w zaczarowany świat muzyki zaprosić 6 tysięcy dzieci z różnych miast. W tym roku będzie ich 8,5 tysiąca.